SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamiętamy o bohaterach stycznia 1919
W Żninie odbyły się uroczystości z okazji 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wiązankę kwiatów przy odnowionej mogile 16 powstańców wielkopolskich, którzy zginęli w styczniu 1919 roku złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Inicjatorami odbudowy zbiorowej mogiły usytuowanej na cmentarzu parafii pw. św. Florian przy ul. 700-lecia w Żninie byli burmistrz Żnina Robert Luchowski oraz prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Jacek Pietraszko.

Wsparcia finansowego na renowację i odbudowę pomnika, zniszczonego 11 sierpnia 2017 roku przez nawałnicę, udzielili minister kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 20 tys. zł oraz wojewoda kujawsko-pomorski - 10 tys. zł. Prace, wykonane zgodnie ze wskazaniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obejmowały przywrócenie mogile dawnego wyglądu oraz wyeksponowanie naturalnego piaskowca, z którego jest zbudowana.

Stoimy dziś przy mogile Powstańców, odnowionej staraniem władz państwowych i samorządowych. Pamięć o bohaterstwie i męczeństwie przodków jest naszą wspólną powinnością. Dbając o pamiątki przeszłości, budujemy zręby przyszłości. Składamy dziś hołd wszystkim, którzy walcząc w Powstaniu Wielkopolskim potrafili sprzeciwić się zaborcy; wszystkim którzy oddali w nim życie. Chylę nisko głowę przed bohaterskimi mieszkańcami Żnina i całych Pałuk. To oni udowodnili, że są solą tej ziemi – podkreślał wojewoda.

Wcześniej zaproszeni goście i mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w Kościele pw. św. Floriana w Żninie, po której przemaszerowali do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich na dalsze uroczystości rocznicowe.

Data dodania artykułu: 2018-01-13
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u