SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamiętamy o policjantach II RP
Przy Grobie Policjanta Polskiego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające policjantów II RP będących ofiarami Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach zorganizowanych wspólnie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. wziął udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Komedzie Wojewódzkiej rozpoczęły się od zapalenia znicza i wspólnej modlitwy za poległych i pomordowanych policjantów II RP. Odczytano również Apel Pamięci i złożono kwiaty na Grobie Policjanta Polskiego. Uroczystość była też okazją do wyróżnienia tych, którzy wyjątkowo aktywnie działają na rzecz rozpowszechniania prawdy o polskiej historii. W imieniu Prezydenta RP wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz odznaczył sześć osób Krzyżem Zasługi za upamiętnianie prawdy historycznej, a pięciu policjantów otrzymało z rąk wicewojewody Medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. – W tym roku obchodzimy 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Katyń, Starobielsk, Kozielsk, Miednoje i dziesiątki innych miejsc na „nieludzkiej ziemi” to symbol śmierci, a także całego oddania służbie i Ojczyźnie. Historia Śląskiej Policji nie skończyła się 78 lat temu w Katyniu i Miednoje. Dalsze rozdziały tej historii dopisujecie co roku Wy – Panie i Panowie policjanci śląskiego garnizonu – mówił podczas uroczystości wicewojewoda Chrząszcz.

Uroczysty apel ku pamięci policjantów uświetniła inscenizacja nawiązująca do Zbrodni Katyńskiej w wykonaniu uczniów klas mundurowych III LO im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.

***

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się wymordowanie w 1940 r. przez NKWD blisko 22 tys. polskich obywateli. Wśród nich byli przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej, a także oficerowie Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej.

Data dodania artykułu: 2018-04-20
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u