SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pierwsza Polsko – Niemiecka Giełda Kooperacyjna za nami
Udział ponad 100 firm w pierwszym tego typu wydarzeniu w Szczecinie to zdecydowany sukces. Giełda kooperacyjna to inicjatywa długofalowa. Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zapowiada kolejne odsłony

- Bardzo się cieszę, że tak wielu przedsiębiorców zdecydowało się wziąć udział w naszej giełdzie. Widać, że takie inicjatywy są potrzebne. Niemcy to nasz sąsiad i w sposób naturalny powinniśmy dążyć by współpraca układała się jak najlepiej. Obie strony mogą mieć z tego same korzyści. Tegoroczna Giełda jest wstępem do przyszłorocznych Dni Współpracy Polsko - Niemieckiej - powiedział Prezydent Miasta Piotr Krzystek podczas otwarcia wydarzenia.

Dziś w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw m.in. z Berlina, Szczecina, Rostocku, Poznania, Greiswaldu, Goleniowa wymienili się doświadczeniami i nawiązali kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą międzynarodową.

Na spotkanie, przybyło prawie 60 przedsiębiorców z Polski, w tym firmy m.in. z Poznania, Polic, Sianowa, Przecławia, Goleniowa, Międzyzdrojów, Chojnicy, Chojny. Na Giełdę przyjechało także ponad 30 firm niemieckich m.in. z Berlina, Greiswaldu, Burgen, Rostocku, Ostseebad Heringsdorfu, Neubrandenburgu, Schwerin, Woldegku, Passewalku, Popowa, Eggesin, Leipzig. Do kooperacji włączyło się również ponad 10 firm polsko-niemieckich.

Gościem honorowym Giełdy Kooperacyjnej była Cornelia Pieper - Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec.

Celem organizacji przedsięwzięcia jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, umocnienie pozycji szczecińskich przedsiębiorstw oraz zwiększenie ich ekspansji na niemiecki rynek.

Spotkanie było podzielone na dwie części. Dla przedsiębiorców przygotowano oddzielną salę, aby stworzyć dogodne warunki do nawiązywania kontaktów biznesowych oraz wymiany dobrych praktyk. Każdy przedsiębiorca otrzymał listę firm uczestniczących w wydarzeniu w celu wyboru parterów do kooperacji.

Podczas giełdy można było zaczerpnąć także wiedzy od polskich i niemieckich ekspertów. Wydarzenie poprzedziły krótkie przemówienia oraz wykłady zaprezentowane przez przedstawicieli władz samorządu oraz instytucji, działających na rzecz wspierania i promocji regionu, a także prelegentów zagranicznych. W roli ekspertów wystąpili m.in.

· AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa,
· Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji Zagranicznych,
· Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP,
· Deloitte Polska Sp z o.o. Sp. k.,
· Centrum Transferu i Technologii z Greiswaldu,
· Niemieckiego Towarzystwa Handlu Zagranicznego i Promocji Inwestycji (GTAI),
· Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO PARK MIELEC),
· IHK Neubrandenburg fur das ostliche Mecklenburg – Vorpommern,
· Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Ramowych UE
· Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie,
· Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie.

Szczecin ma naturalne predyspozycje do tego, aby stać się centrum polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, przede wszystkim ze względu na położenie oraz potencjał inwestycyjny. Dlatego Urząd Miasta i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zapowiadają organizację kolejnych edycji polsko - niemieckiej giełdy kooperacyjnej pn. „Partnerschaft und Business”.

Data dodania artykułu: 2016-11-28
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u