SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pierwsze drzewa zasadzone!
Dwie paulownie cesarskie oraz judaszowiec kanadyjski już wkrótce zakwitną na placu Grunwaldzkim. To pierwsze z pięciuset drzew i krzewów, zasadzonych w Szczecinie w ramach programu PLATAN.

To zaledwie jedno ze stu miejsc na terenie miasta, w których pojawią się ozdobne nasadzenia. Ich propozycje w większości zgłaszały Rady Osiedli. Ostatecznie, po sprawdzeniu wskazanych lokalizacji, nowe drzewa i krzewy zostaną zasadzone na terenie każdej z nich. Pierwsze trzy stanęły w centrum – na placu Grunwaldzkim. Jedną z paulowni wkopał symboliczni Prezydent Miasta Piotr Krzystek.

- Cieszę się, że akcja spotkała się z tak dużym odzewem i otrzymaliśmy od mieszkańców i Rad Osiedli bardzo dużo propozycji miejsc, w których powinny pojawić się nowe drzewa – mówił Prezydent Piotr Krzystek. – To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu szczecinian i ich postawie Szczecin jest zielonym, ekologicznym miastem.

Ozdobne nasadzenia upiększą parki, skwery i zieleńce na terenie całego miasta, m.in. parki: Andersa, Gałczyńskiego, Noakowskiego, Liga, Szachisty, Kutrzeby, Majowe, Łyczywka, Jakuba Wujka, skwery: przy ul. Mazurskiej, Wawrzyniaka, Bohaterów Warszawy, Zakole, Derdowskiego i wiele innych. W wytypowanych miejscach oczy mieszkańców już wkrótce cieszyć będą tak efektowne gatunki jak: paulownia cesarska, złotokap pospolity, judaszowiec kanadyjski, wiśnia kanzan, oczar pośredni, pigwowiec japoński forsycja europejska. Wszystkie rośliny mają zakwitnąć jeszcze tego lata. Drzewa w momencie nasadzenia będą mierzyły od pięciu do siedmiu metrów wysokości, a krzewy, w zależności od gatunku – do półtora metra. Sadzenie drzew potrwa do połowy maja.

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Miasta program będzie kontynuowany w następnych latach, dzięki czemu wszystkie wskazane miejsca, jeśli tylko spełniają odpowiednie warunki, mają szansę się zazielenić. Niezależnie od realizacji programu PLATAN, cały czas prowadzone są nasadzenia kompensacyjne w ramach realizowanych inwestycji, które zawsze znacznie przewyższają ilość usuwanych drzew.

Data dodania artykułu: 2018-04-12
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u