SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Piknik wojskowo-patriotyczny w Łodzi
Jak, co roku dla uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury zorganizowały piknik patriotyczno-wojskowy. W uroczystości wziął udział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Otwarcie części oficjalnej rozpoczęło się od wprowadzenia kompanii honorowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz od wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi przy brzmieniu Mazurka Dąbrowskiego.

Na początek głos zabrał komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego Zbigniew Aszkielaniec, który powiedział: - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, które w szczególny sposób zwraca naszą uwagę na polską historię i tradycję. Wyzwaniem dla współczesnych czasów jest troska o pielęgnowanie wartości narodowych i przekazywanie ich następnym pokoleniom. Cieszę się, że już po raz trzeci mogliśmy zorganizować piknik, w którym łodzianie tak chętnie biorą udział.

-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest dość młodym świętem, ale co roku widzimy, że cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością oraz sentymentem wśród polskiego społeczeństwa. W takich uroczystościach spotykamy się z potrzeby serca. Kiedy na polskiej ziemi powiewa polska flaga my Polacy jesteśmy u siebie i czujemy się sobą- podkreślił Zbigniew Rau.

W trakcie części oficjalnej odczytano list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego skierowany do uczestników spotkania. Czytamy w nim m.in.: „Dzisiejsze święto jest szczególne i nie może zostać obojętne żadnemu patriocie. Flaga Rzeczypospolitej to symbol, za który na przestrzeni dziejów wielu naszych przodków oddało życie. Biel i czerwień naszej flagi mają dla nas ogromne znaczenie, bo są materialną reprezentacją tego, co najważniejsze w życiu wspólnoty. Barwy narodowe symbolizują więź łączącą wszystkich Polaków oraz ciągłość naszego losu, a także naszą tożsamość”.

Podczas uroczystości odbyła się defilada pododdziałów biorących udział w pikniku oraz przejazd pojazdów wojskowych. Ważnym momentem części oficjalnej był również przemarsz łódzkiej flagi marszowej oraz musztra paradna w wykonaniu GRH Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin.

Dla uczestników pikniku czekało także wiele innych atrakcji m.in.: wystawa sprzętu i wyposażenia wojskowego, strażackiego i policyjnego, pokazy dynamiczne w wykonaniu żołnierzy, występy grup rekonstrukcyjnych oraz koncerty zespołów muzycznych.

Data dodania artykułu: 2018-05-03
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u