SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Plon niesiemy, plon – dożynki w Łódzkiem
W Piątku w powiecie łęczyckim odbyły się dożynki wojewódzkie. Na święto plonów przyjechały setki gości z całego regionu, a także mieszkańcy miasta, szczycącego się mianem geometrycznego środka Polski. Łódzki Urząd Wojewódzki reprezentował Zbigniew Natkański, dyrektor biura wojewody.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza polowa, które przewodniczył Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. – Na klęczkach dziękujmy Panu Bogu za wszystko. Bo wszystko jest jego darem – podkreślał w homilii kapłan. Zaraz po mszy starostowie dożynek, Wiesława Michalak i Karol Miszczak, przekazali chleb z tegorocznego ziarna gospodarzom dożynek, m.in. wójtowi Piątku Krzysztofowi Lisieckiemu, staroście łęczyckiemu Wojciechowi Zdziarskiemu i marszałkowi województwa – Witoldowi Stępniowi.

Na święcie plonów nie brakowało atrakcji: były stoiska z regionalnym jedzeniem i napojami, rękodziełem artystycznym, a dla dzieci – m.in. karuzele i kula do zorbingu. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe i gwiazda wieczoru – grupa DeMono.

Na ręce wójta Krzysztofa Lisieckiego specjalny list od wojewody łódzkiego złożył Zbigniew Natkański. Dyrektor biura wojewody reprezentował również urząd na znacznie skromniejszych, ale wyjątkowo sympatycznych dożynkach w Pęczniewie w powiecie poddębickim. Także tu dziękowano Bogu za plony, dzielono się tegorocznym chlebem i bawiono. – Niech nigdy nikomu chleba nie zabraknie – mówił wójt Pęczniewa Marcin Janiak.

Te życzenia to również dożynkowa tradycja, a rozbrzmiewały w niedzielę wszędzie tam, gdzie odbywało się Święto Plonów.

Data dodania artykułu: 2016-08-30
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u