SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pożar składowiska odpadów w Zgierzu
Do pożaru składowiska odpadów w Zgierzu przy ul. Kwasowej i Energetyków doszło w piątek 25 maja, około godziny 22:34. Zniszczeniu uległa hala konstrukcji metalowej.Nadal trwa ugaszanie pożaru, który objął powierzchnię ok. 15 tys. m2.

Na godzinę 12:00 w akcji uczestniczyło 67 jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz ponad 250 strażaków, a gaszenie pożaru potrwa co najmniej dobę. Zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Trwa wymiana informacji z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami zaangażowanymi w usuwanie skutków zdarzenia. Jednocześnie w wyniku pożaru doszło do awarii lokalnej sieci energetycznej, co doprowadziło do czasowego ograniczenia dostaw energii elektrycznej do ok. 180 odbiorców. W wyniku zdarzenia ok. 70 % mieszkańców pozbawionych jest energii cieplnej. W celu przywrócenia dostaw energii usuwanie awarii ciepłowniczej nadal trwa.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau podczas briefingu podkreślał, że w tej trudnej sytuacji najważniejsze jest to, że zdrowie i życie ludzi nie jest zagrożone. Mimo, że sytuacja jest pod kontrolą wojewoda apelował o ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu. - Niech to będzie nasze działanie prewencyjne - powiedział. Zbigniew Rau podziękował również strażakom za ich zaangażowanie, trud i poświęcenie oraz wielogodzinną służbę.

Zagrożenie oscyluje około poziomu charakterystycznego dla smogu w okresie zimowym. W pobliżu miejsca zdarzenia zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Podobnie jak w przypadku smogu, na działanie substancji najbardziej narażone są osoby chore na choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia, osoby w wieku podeszłym i kobiety w ciąży.

Data dodania artykułu: 2018-05-28
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u