SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Podpisano umowę na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w Zachodniopomorskiem
Będzie nowe połączenie Szczecina z autostradą A6 omijające podszczecińskie miejscowości. Początkowy fragment drogi z nowym węzłem drogowym Szczecin Zachód (Kołbaskowo) będzie początkiem Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Ministrowie Andrzej Adamczyk i Joachim Brudziński poinformowali o tym w piątek w Szczecinie.

Dziś (9 marca br.) w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano umowę na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic na drodze krajowej nr 13.

Minister Joachim Brudziński powiedział, że ta długo wyczekiwana inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby komunikacyjne mieszkańców regionu. - Nowa obwodnica Szczecina otworzy miasto dla reszty kraju – podkreślił szef MSWiA. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, zaznaczył, że ta kolejna już inwestycja wskazuje na determinację obecnego rządu w rozwoju sieci nowoczesnych połączeń drogowych.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wskazał, że dzięki nowej drodze oddzielony zostanie ruch lokalny od tranzytowego. - Skończą się korki, które tworzą się codziennie w tych podszczecińskich miejscowościach w godzinach szczytu – powiedział wojewoda.

Inwestycję o długości 6,5 km zrealizuje firma Energopol Szczecin S.A. Umowa na zaprojektowanie i budowę tej drogi opiewa na kwotę 141 milionów złotych. – Pierwsze 15 miesięcy realizacji kontraktu to prace projektowe i uzyskiwanie decyzji, po jej wydaniu ruszą roboty budowlane – poinformował Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w drugim kwartale 2021 roku.

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK nr 13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Trasa ta wyprowadzi ruch w relacji miasto Szczecin – autostrada A6 z podszczecińskich miejscowości Przecław i Warzymice. Droga rozpocznie się od ronda im. Hermana Hakena, na którym powstanie nowy wylot w kierunku południowym. Trasa będzie przebiegać na zachód od centrum handlowego w kierunku południowo-zachodnim około 1 km od istniejącego przebiegu DK 13. Na południe od Przecławia obwodnica wejdzie w obecny przebieg DK13, by następnie w rejonie Smętowic skręcić w kierunku południowym – do autostrady A6. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – węzeł Przecław na drodze Przecław-Ustowo i węzeł drogowy Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6.

Data dodania artykułu: 2018-03-10
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u