SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pogrzeb Niezłomnego „Jastrzębia” – żołnierza „Łupaszki”
Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera uczestniczył w pożegnaniu Józefa Bandzo „Jastrzębia”, żołnierza 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

Po mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Odejście Pana Kapitana Józefa Bandzy na wieczną wartę napełniło nas smutkiem. Towarzyszymy Mu dzisiaj w Jego ostatniej drodze i dziękujemy Mu za pełną poświęcenia służbę. Dziękujemy za Jego odwagę oraz żołnierski kunszt podczas walk z niemieckim i sowieckim okupantem (…). Dziękujemy za przykład wytrwałości i hartu ducha, które pozwoliły Mu przetrwać ubeckie śledztwo, sądowy pseudoproces oraz długoletnie ciężkie więzienie. Za niezwykłą, ujmującą skromność. I za to, że możemy opowiadać o Nim naszej młodzieży, wyjaśniając jej kim byli ci, którzy – tak jak On – w chwili próby zachowali się jak trzeba. Składamy Mu wyrazy naszej najgłębszej czci oraz dar nieustannej modlitewnej pamięci" – napisał w liście prezydent.

Józef Bandzo został pochowany na Powązkach Wojskowych w Kolumbarium – Kwatera Polskiego Państwa Podziemnego.

Kpt. Józef Bandzo, ps. "Jastrząb" urodził się 21 października 1923 r. w Wilnie. W czasie II wojny należał do 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1944 r. uczestniczył w walkach o Wilno, które miały miejsce w ramach operacji "Ostra Brama". Rok później dołączył do 5. Wileńskiej Brygady AK, która pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, walczyła w Okręgu Białystok. Po zakończeniu II wojny światowej, ujawnił się podczas amnestii ogłoszonej przez władze komunistyczne. W rezultacie został oskarżony i skazany na śmierć przez władzę komunistyczną. Wyrok zmieniono na wieloletnie więzienie. Zmarł 19 października 2016 r. Miał 92 lata.

Data dodania artykułu: 2016-10-25
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u