SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Politchnika Warszawska -WUT Solar Boat -studencki projekt napędzany słońcem
Odnawialne źródła energii, nowe technologie, sportowa rywalizacja to najkrótszy opis innowacyjnego projektu studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Łódź napędzana wyłącznie energią słoneczną po raz kolejny wystartuje w Mistrzostwach Świata Łodzi Solarnych w Monako

To już kolejna edycja projektu, w poprzednim roku studenci wzięli udział w Solar1 Monte Carlo Cup 2015. W lipcu ponownie zmierzą się z drużynami z całego świata. Studencka łódź wystartuje w trzech konkurencjach - sprint, slalom i fleet, czyli konkurencja wytrzymałościowa. Łódź, która poradzi sobie z trzema odmiennymi konkurencjami musi być szybka, zwrotna i wytrzymała.

Zespół pracujący nad projektem od strony technicznej to studenci Politechniki Warszawskiej. Wśród nich znajdziemy specjalistów z różnych dziedzin: elektroniki, konstrukcji czy napędu. O organizacyjną stronę projektu dbają studenci ze Szkoły Głównej Handlowej. W naszym zespole każdy zajmuje się tym, w czym jest najlepszy. Łącząc różne dziedziny wiedzy odkrywamy rozwiązania, których w pojedynkę byśmy nie dostrzegli - mówi Andrzej Gut, koordynator projektu.

Zespół podkreśla rolę doświadczenia w projektowaniu, wykonaniu i testowaniu rozwiązań, jakie zdobył podczas ubiegłorocznej edycji Solar1 Monte Carlo Cup - To przybliżyło nas nie tylko do techniki ale i do technologii wykonywania poszczególnych części łodzi solarnej. Doświadczenie jest z naszej perspektywy najważniejsze przy realizacji tego typu projektów. Teraz wiemy, że w Monako liczy się niezawodność - zapewnia Michał Sadowski, kierownik techniczny.

Studenci Politechniki Warszawskiej chcą udoskonalić nową konstrukcję o hydroskrzydła, które umożliwią pływanie bezwypornościowe. - Wykonujemy autorski projekt hydroskrzydeł, które mają za zadanie utrzymywać łódź nad powierzchnią wody w znaczącym stopniu redukując opory ruchu, dzięki czemu łódź może płynąć jeszcze szybciej. Dopracowanie hydroskrzydeł, tak by działały zgodnie z symulacjami jest w tym momencie naszym największym wyzwaniem – przekonuje Michał Sadowski. Po przekroczeniu prędkości granicznej profil hydrodynamiczny powoduje wypchnięcie kadłuba ponad taflę wody. Pod jej powierzchnią pozostają jedynie elementy konstrukcji hydroskrzydeł. -Jak dotąd żadnemu zespołowi z Polski nie udało się tego dokonać – dodaje Andrzej Gut.

Studenci planują zakończyć budowę łodzi z końcem maja. Wtedy zespół więcej czasu będzie spędzał nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie przeprowadzi testy łodzi i dokona optymalizacji poszczególnych parametrów pod kątem zawodów w Monako.

Studencka inicjatywa po raz kolejny została doceniona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt jest finansowany ze środków UE w ramach programu „Najlepsi z najlepszych”. Głównym Partnerem projektu WUT Solar Boat jest Grupa Azoty. Dzięki współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami z branży, studenci mają możliwość realizacji projektu.

Solar1 Monte Carlo Cup to pierwsze mistrzostwa łodzi solarnych rozgrywane na otwartym morzu. W tym roku odbędzie się ich trzecia edycja. Mistrzostwa to nie tylko współzawodnictwo, ale przede wszystkim promocja odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie innowacyjnych działań.

Więcej informacji o projekcie na: http://solarboat.pl/

oficjalna strona zawodów: http://www.solar1races.com/intro.php

Data dodania artykułu: 2016-04-20
Autor artykułu: mat. prasowe PW
stat4u