SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polska pamięta o swoich Rodakach z Kazachstanu
Wielu Polaków zostało zmuszonych do ciężkiej tułaczki po całym świecie. Wielu zostało wywiezionych do Kazachstanu. Teraz choć na chwilę, możecie powrócić do swojej ojczyzny. Dlatego pragnę, abyście czuli się tu jak w domu, bo Polska jest również i Waszym domem – tak napisał w liście Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski do polskich dzieci z Kazachstanu, które przyjechały do Olsztyna na kolonie. List przekazał Marcin Domian, doradca wojewody, który witał gości ze Wschodu na olsztyńskim dworcu PKP.

Kolonie dla dzieci zorganizowane zostały przez Fundację dla Rodaka. - Takie przedsięwzięcie robimy pierwszy raz, ale jeśli się uda to w przyszłym roku planujemy je powtórzyć i zwiększyć liczbę turnusów – mówiła przed przyjazdem dzieci Joanna Wilk-Yaridiz, Prezes Fundacji dla Rodaka. Do Olsztyna przybyło 25 dzieci wraz z opiekunami. Wiek dzieci jest zróżnicowany, waha się od 5 do 19 lat. Rodacy pozostaną u nas przez dwa tygodnie. Goście z Kazachstanu szykują też niespodziankę dla Olsztynian. Wystąpią na Międzynarodowych Dniach Folkloru.

Wzruszenia nie ukrywał też Marcin Domian, doradca wojewody, który witał dzieci z Kazachstanu: - Nadchodzi czas kiedy Polska upomina się o swoich Rodaków. I to o tych którzy mocno odczuli represje zbrodniczych systemów totalitarnych. Dzięki Fundacji Dla Rodaka możemy przyjąć nasze polskie dzieci z Kazachstanu na kolonie. Ja w imieniu Pana Artura Chojeckiego wojewody warmińsko-mazurskiego mam zaszczyt przywitać je tutaj na olsztyńskim Dworcu, po to, aby w Polsce ale i na Warmii i Mazurach czuły że to także ich Ojczyzna. Chcemy też, żeby wiedziały, że są u nas bardzo mile widziane.

Data dodania artykułu: 2017-07-17
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW/Kamil Olszewski
stat4u