SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polska wspiera aspiracje Macedonii do UE i NATO
Polska popiera Macedonię w staraniach o członkostwo w UE oraz NATO i mam nadzieję, że ta integracja nastąpi szybko – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Zoranem Zaevem w KPRM.

Podczas dwustronnych rozmów Prezes Rady Ministrów złożył szefowi macedońskiego rządu gratulacje z okazji wyrażonej przez państwa członkowskie UE zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Zapewnił także, że Polska popiera Macedonię w staraniach o członkostwo w NATO. Mam nadzieję, że wydarzy się to szybko i będzie wzmacniało wymiar bezpieczeństwa w tej części Europy, na Bałkanach – mówił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że podczas spotkania poruszone zostały między innymi kwestie wymiany handlowej między Polską a Macedonią. Bardzo się cieszę z tego, że wzrost naszej wymiany handlowej w 2017 r. wyniósł 75 proc., co wyraźnie wskazuje na otwarcie zupełnie nowej epoki współpracy pomiędzy naszymi państwami – dodał.

Premierzy Polski i Macedonii rozmawiali także o współpracy w zakresie przemysłu obronnego. Jest duże zainteresowanie ze strony Macedonii tematyką zakupu Transporterów Opancerzonych Rosomak, modernizacją sprzętu artyleryjskiego, czołgów, techniką radarową – wyliczał szef rządu.

Tematem rozmów była też kwestia konieczności rozwijania infrastruktury między krajami Trójmorza. Jak mówił premier, wspomniałem o naszym wielkim projekcie Via Carpatia, połączenia Europy Północnej z Południową, co wesprze z całą pewnością wymianę gospodarczą i inwestycyjną w naszym regionie.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał także, że Polska wspiera Macedonię w zakresie migracji podsumowując na zakończenie, iż oba kraję są sojusznikami w bardzo wielu wymiarach.

Data dodania artykułu: 2018-06-28
Autor artykułu: mat prasowe KPRM
stat4u