SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polskie innowacje na Hannover Messe
Polskie instytuty naukowe oraz wynalazcy zaprezentują innowacyjne technologie w trakcie największych na świecie targów branży przemysłowej Hannover Messe 2017, które odbędą się w Hanowerze 24-28 kwietnia. Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego innowacyjne rozwiązania sektora akademickiego dla przemysłu będą miały szansę zaistnieć na globalną skalę.

Polscy naukowcy w poszukiwaniu kontaktów zagranicznych Strefa SciTech Poland – w całości poświęcona technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki – stanie w części R&T Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017. Polskie firmy i zespoły badawcze będą miały okazję podzielić się innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu, nawiązać kontakty naukowe i biznesowe oraz docelowo pozyskać inwestorów. Technologie zgromadzone w ramach SciTech Poland zostaną zaprezentowane obok dokonań takich gigantów jak np. Instytut Fraunhofera, a hasło – Empowering Industries – nabierze namacalnego wymiaru.

Strefa SciTech Poland to efekt współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), AHK (Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej) oraz Fundacji Impact. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą NCBR, gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

Wysokie kompetencje, przedsiębiorczość – tym się pochwalimy – Strefa SciTech Poland to doskonała okazja do promocji polskich innowacji na arenie międzynarodowej. Mamy ogromny potencjał do kreowania nowatorskich technologii, a jednym z filarów realizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego strategii jest właśnie komercjalizacja badań naukowych i partnerstwo nauki z biznesem. Polska posiada coś, co nas pozytywnie wyróżnia na tle wielu innych krajów – są to wysokie kompetencje Polaków, ich przedsiębiorczość i coraz silniejsza świadomość, że innowacyjność jest drogą do dynamicznego wzrostu gospodarczego i dobrobytu wszystkich Polaków – mówi Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

27 polskich koncepcji technologicznych SciTech Poland oraz NCBR zaprezentują łącznie 27 rodzimych koncepcji technologicznych, począwszy od badań, a skończywszy na produktach i rozwiązaniach gotowych do wdrożenia. Autorami prezentowanych na Hannover Messe innowacji są zespoły badawcze z uczelni i instytutów naukowych, a także studenci – laureaci projektu Najlepsi z najlepszych oraz firmy. Wśród prezentowanych koncepcji technologicznych znajdą się m.in.:

Mobilny Robot Pirotechniczny PIAP GRYF® – wykorzystywany do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Robot jest w stanie dokonać m.in. inspekcji i rozpoznania terenu lub obiektu przed przystąpieniem do akcji, przetransportować obiekt o masie do 15 kg, zneutralizować niebezpieczny ładunek oraz nasłuchiwać rozmowy w bezpośrednim otoczeniu, a także pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Autorem urządzenia jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

Odwiedzający Hannover Messe znajdą strefę SciTech Poland w holu nr 2, na stanowisku C59.

Wszystkie technologie prezentowane w strefie SciTech Poland oraz NCBR będzie można zobaczyć również w trakcie wydarzenia impact’17, które w dniach 31 maja – 1 czerwca br. odbędzie się w Krakowie.

Data dodania artykułu: 2017-04-24
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u