SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polskie wiktorie
Zwycięskie polskie bitwy – od Cedyni przez Grunwald aż po zdobycie Berlina – zostały przypomniane w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W otwarciu ekspozycji, która nosi tytuł „Banderia prutenorum – Chorągwie zwycięskie – Polskie viktorie, wzięli udział dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Suski oraz kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Na dziedzińcu dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej stanęły kolorowe plansze przypominające dzieła m.in. Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Brandta, Benona Liberskiego. W jednym miejscu można zobaczyć obrazy, które na co dzień eksponowane są w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie, stołecznym Muzeum Wojska Polskiego, w pałacu w Wilanowie, na Zamku Królewskim czy w Bibliotece Jagiellońskiej.

– Utarło się, że nasza historia pisana jest krwią. Odnosiliśmy wiele zwycięstw moralnych, które faktycznie były militarnymi klęskami. Jednak w naszych dziejach były też wiktorie, które zmieniły nie tylko los Polski, ale świata. I właśnie te bitwy pokazujemy na naszej wystawie – mówi kurator pokazu Andrzej Kacperski.

Malarstwo obok pieśni i poezji zawsze odgrywało ogromną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych. Obecna wystawa ma walor patriotyczny i edukacyjny, bowiem każda zwycięska potyczka została nie tylko zilustrowana, ale i szczegółowo opisana. Organizatorzy ekspozycji nie ukrywają, że głównym adresatem pokazu są uczniowie

Data dodania artykułu: 2017-05-18
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u