SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ponad 13 mln zł wsparcia dla poszkodowanych
13,7 miliona zł w tej chwili w województwie kujawsko-pomorskim zostało przeznaczonych na pomoc do 6 tys. zł. poszkodowanym w czasie nawałnicy w nocy z 11 na 12 sierpnia – mówił na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Położyliśmy bardzo duży nacisk na szybkie oszacowanie strat w budownictwie mieszkaniowym i w gospodarstwach indywidualnych. W tej chwili jest to rola inspektorów nadzoru budowlanego. Czekamy jeszcze na wyniki ich prac, aby można było występować o kolejne wsparcie do 20 tys., do 100 tys. na budynki gospodarcze i 200 tys. na budynki mieszkalne– dodał przedstawiciel rządu w terenie.

W naszym regionie odnotowanych zostało ok 4 tys., przypadków takich zniszczeń. 17 gmin zawnioskowało również do wojewody o powołanie komisji do spraw szacowania strat w rolnictwie. Wszystkie 17 komisji, jak zapowiedział Mikołaj Bogdanowicz zostanie powołanych.

Kolejnym elementem wsparcia dla poszkodowanych jest pomoc dla dzieci i uczniów w kontekście rozpoczynającego się we wrześniu roku szkolnego.

Rzeczywiście kilka jednostek oświatowych zostało poszkodowanych i tę pomoc będziemy organizowali. Przed wszystkim chcemy też skierować pomoc materialną, pomoc finansową do tych dzieci z rodzin, które straciły dach nad głową, których domy zostały uszkodzone, tak aby można było ich wesprzeć. 18 sierpnia zostało wydane stosowne rozporządzenie, na podstawie którego będzie można wspomóc dziecko do tysiąca złotych maksymalnie. Pięćset lub tysiąc złotych, to jest uzależnione od tej pierwszej pomocy, którą kierujemy do 6 tys. złotych. Jeżeli pierwsza decyzja jest do 3 tys. złotych na rodzinę to dane dziecko otrzymuje 500 złotych, jeżeli decyzja jest pomiędzy 3 a 6 tys. złotych to dane dziecko z danej rodziny otrzyma jeszcze dodatkowo tysiąc złotych– zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorski.

Na konferencji obecni byli Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu nadbryg. Janusz Halak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy ppłk Marek Magowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K-P UW Dorota Hass oraz Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Zbigniew Sulik.

Data dodania artykułu: 2017-08-23
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u