SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ponad 2 mln zł na przebudowę drogi w gminie Hańsk
Gmina Hańsk jest beneficjentem dotacji na przebudowę i modernizację dróg lokalnych w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku odbyła się sesja Rady Gminy, podczas której wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył umowę na dofinansowanie inwestycji w zakresie przebudowy drogi gminnej biegnącej przez miejscowości Hańsk Pierwszy, Hańsk Kolonia i Krychów. Gmina uzyskała z rządowego programu wsparcia lokalnej infrastruktury 2,3 mln zł.

- Życzę, żeby ta droga rzeczywiście szybko została zrealizowana, żebyście mogli państwo rozstrzygnąć przetarg korzystnie, żebyśmy mogli najpóźniej w grudniu tego roku ją otwierać. Życzę gminie Hańsk, żeby korzystała z tego rodzaju środków również w przyszłości – mówił wojewoda, zwracając się do zebranych.

-W tym roku tylko rozdysponowałem w sumie 120 mln zł na drogi lokalne. To jest absolutnie rekordowa kwota, najwyższa kwota w historii województwa lubelskiego. Przez trzy lata przekazałem samorządom 220 mln. To nie koniec – zapewnił Przemysław Czarnek.

- Krajowy Fundusz Drogowy przewiduje 5 mld zł już w tym roku, i to z przeznaczeniem na 2-3 lata budżetowe, co pozwoli również bardziej elastycznie projektować inwestycje poszczególnym gminom, mam nadzieję również gminie Hańsk, z możliwością realizacji inwestycji drogowych nie w ciągu jednego roku budżetowego, ale dwóch lub trzech, co pozwala na lepsze organizowanie przetargu. Patrząc na te 5 mld zł, gdyby przeliczyć to przez szesnaście województw, to powinniśmy mieć blisko 400 mln zł z tego programu. To będą gigantyczne pieniądze, których wcześniej nie było, i z których trzeba korzystać, bo tych dróg do zrobienia jest bardzo wiele – przekonywał wojewoda.

Łączna pula dotacji na drogi w województwie lubelskim z Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej wynosi 37,7 mln zł.

Data dodania artykułu: 2018-07-08
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u