SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ponadregionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe powstanie w Łodzi
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał umowę na modernizację infrastruktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, który zostanie dostosowany do aktualnych potrzeb w zakresie leczenia chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego. Dzięki temu przy ul. Żeromskiego powstanie Ponadregionalne Centrum Zabiegowe. W uroczystości wziął udział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

W spotkaniu wzięli udział między innymi posłowie: Alicja Kaczorowska, Waldemar Buda, Marek Matuszewski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Radzisław Kordek oraz dyrektor Oddziału Łódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Osiński.

- Województwo łódzkie jest jednym z najistotniejszych województw na mapie inwestycji Ministerstwa Zdrowia – podkreślił minister zdrowia i dodał: - Pan Prezydent podpisał ustawę budżetową, która zakłada plan wieloletni – jest tam zapisane pół miliarda złotych na Centrum Kliniczno-Dydaktyczne. Dzisiaj podpisujemy umowę, która w sumie przekaże prawie 50 milionów złotych na inwestycje w szpitalu im. WAM. Wszystkie umowy - których w województwie łódzkim jest kilkanaście - dają sumę powyżej 200 milionów złotych. Województwo łódzkie to 8 procent wszystkich inwestycji zdrowotnych w Polsce – zaznaczył minister Łukasz Szumowski.

- Bywałem częstym gościem w tym szpitalu, ale przy ul. Sterlinga, gdzie jako elektrofizjolog i kardiolog odwiedzałem moich kolegów. Pamiętam warunki, które tam były i są nadal, dlatego ta inwestycja jest niezbędna – powiedział minister zdrowia.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau podkreślił: - Proszę pamiętać - w kontekście tego wielkiego sukcesu środowisku naukowego i wsparcia rządowego - co udało się rządowi zrobić dla Łodzi przez ostatnie dwa lata. Proszę pamiętać, gdzie byliśmy dwa lata temu: nie mieliśmy autostrady A1 po wschodniej stronie Łodzi, niektórzy kwestionowali przyszłość drogi ekspresowej S14. W międzyczasie otwarto Dworzec Łódź Fabryczna – największy i najwspanialszy w Polsce. Dodatkowo w Łodzi zostanie wybudowany tunel średnicowy i po Warszawie, Łódź będzie pierwszym miastem z mini metrem. Jesteśmy dopiero na półmetku kadencji rządu. Wiele rządów zapowiadało, że przychodzi czas dla Łodzi. Właśnie czas dla Łodzi przyszedł. Determinacji nam nie zabraknie – powiedział wojewoda łódzki.

Na podpisanie umowy przybyli również przedstawiciele weteranów i kombatantów, członków Światowego Związku AK. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział: - Bardzo dziękuję wam za obecność, bo to jest wasz szpital, w którym chciałbym, żebyście czuli się dobrze i bezpiecznie. Mam nadzieję, że godna opieka medyczna najwyższej jakości jest choćby ułamkiem tego długu, który Rzeczpospolita Polska powinna wobec was spłacić.

Dyrektor Szpitala Wiesław Chudzik podkreślił, że ta inwestycja zdecydowanie poprawi jakość i efektywność opieki medycznej sprawowanej przez szpital nie tylko na rzecz łodzian, ale także mieszkańców całego regionu.

Według projektu pięciokondygnacyjny budynek ma powstać na placu przy głównym szpitalu i okulistyce powstanie. Będzie tam centralny blok operacyjny z ośmioma salami, oddział intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem oraz sale dydaktyczne i techniczne. Zostaną tam również przeniesionych kilka klinik zabiegowych: ortopedia, artroskopia i część kardiologii interwencyjnej.

Data dodania artykułu: 2018-02-08
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u