SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące wypadku na zakopiance
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone wypadkowi, który wczoraj wydarzył się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Tenczyn w powiecie myślenickim. Podczas spotkania omówiono działania podjęte przez służby oraz siły i środki zaangażowane zarówno w działania ratownicze, jak i usuwanie skutków zdarzenia.

Najistotniejsza informacja jest taka, że wszyscy poszkodowani mają zapewnioną profesjonalną i wszechstronną pomoc, w tym opiekę psychologiczną. Dzieci są bezpieczne. Służby podjęły działania bardzo szybko, co pozwoliło sprawnie przetransportować poszkodowanych do szpitali. Byliśmy w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także lokalnemu samorządowi i mieszkańcom, którzy wykazali się gościnnością i troską – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

- Zbliżają się wakacje , a już teraz, w czerwcu, wiele jest wycieczek szkolnych. Dlatego tak ważne jest to, by służby były cały czas w gotowości – tak, jak wczoraj. Ta akcja pokazała, że w takich sytuacjach działania przez wszystkie służby podejmowane są automatycznie. Bądźmy zatem gotowi, ale pracujmy też w spokoju – dodał wojewoda.

Jeśli chodzi o stan poszkodowanych, to trzeba podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna, co widać w tym, że zmienia się liczba hospitalizowanych. Dziś rano wynosiła ona 20 osób (oczywiście będzie ulegać dalszym zmianom), przebywają one w 7 szpitalach (w 6 na terenie Małopolski i w jednym w Katowicach). Jedna osoba jest w stanie ciężkim, pozostałe mają urazy i obrażenia typowe dla wypadków komunikacyjnych.

Natomiast ostateczne podsumowanie – odnoszące się zarówno do działań ratowniczych, jak i usuwania skutków zdarzenia – wygląda następująco (także te dane w toku działań ulegały zmianom):
- poszkodowanych było 48 osób,
- KW Policji - akcję zabezpieczało 43 funkcjonariuszy,
- KW PSP - w akcji brało udział: PSP – 12 zastępów/ 33 ratowników, OSP – 6 zastępów/ 25 ratowników,
- KPR - w akcji brało udział: 8 zespołów ratownictwa medycznego, 4 śmigłowce LPR, 1 śmigłowiec wojskowy.

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli: przedstawiciele Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz wójt gminy Lubień.

Data dodania artykułu: 2018-06-09
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u