SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Poznań - 100 rocznica wymarszu ku Wolności I Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego
6 sierpnia przypada 100 rocznica wymarszu ku Wolności I Kompanii Kadrowej legionów Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w kościele Karmelitów Bosych pw. Świętego Józefa, o godzinie 18.
Po Mszy nastąpi uroczysty przemarsz do tablicy umieszczonej na murze Zamku Cesarskiego, gdzie składane będą wieńce.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach tego ważnego historycznie wydarzenia i wspólnego upamiętnienia historii.

Program obchodów rocznicy:
godz. 18.00 - Msza Św. w kościele Karmelitów Bosych p.w. Św. Józefa, na Wzgórzu Św. Wojciecha
godz. 19.00 - Marsz Czynu Niepodległościowego (wymarsz po Mszy Św. ze wzgórza)
godz. 19:30 - pieśni patriotyczne, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu przy zamku cesarskim (róg ul. Św. Marcin i al. Niepodległości)

Trzy lata po odzyskaniu niepodległości postanowiono uczcić wymarsz I Kadrowej. Pierwszy - symboliczny, bo z Krakowa do Michałowic, miał miejsce podczas I Zjazdu Legionistów w 1922 roku.

Przemarsz na całej trasie odbył się w dziesiątą rocznicę wymarszu "Kadrówki". Brali w niej udział tylko wojskowi.

W komunistycznej Polsce legioniści podczas prób zorganizowania marszu byli zatrzymywani przez milicje. Nieoficjalnie, w rocznicę wymarszu, spotykali się więc w swoich miejscach zamieszkania. W rocznicę śmierci Marszałka odwiedzali jego grób na Wawelu.

W stanie wojennym władze zabroniły marszu "Kadrówki". Mimo to marsze się odbywały. Wielu z uczestników zostało w tamtym czasie internowanych lub aresztowanych przez Służbę bezpieczeństwa.

Data dodania artykułu: 2014-08-04
Autor artykułu: źródło-www.poznan.plstat4u