SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pracownicy akademiccy UŁ odznaczeni
Dzień Edukacji Narodowej jest szczególnym świętem środowiskowym. Chyba jedynym, które obchodzi każda i każdy z nas co najmniej raz w życiu – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau podczas uroczystego posiedzenia Senatu UŁ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W dniu swojego święta pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali odznaczenia, medale i nagrody.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau podkreślił, że większość osób obchodzi święto Edukacji Narodowej najpierw jako dzieci w szkole, a następnie jako rodzice bądź dziadkowie. Zaznaczył, że ten dzień w szczególny sposób obchodzi grono nauczycielskie i stwierdził, że to dobra okazja do zastanowienia się nad akademickim powołaniem.

– Większość z nas nie zmieniłaby tego stylu życia na jakikolwiek inny. Z zewnątrz nasze życie zawodowe może wyglądać na szalenie zdominowane przez rutynę: rok dzieli się na dwa semestry i wakacje, w międzyczasie zdarzają się wyjazdy konferencyjne, czasami także zagraniczne. Tak co roku. – mówił wojewoda łódzki. I dodał: - Zdajemy sobie sprawę, że za tą pozorną rutyną kryją się szczególne wartości dydaktyczne i badawcze. Wystarczy przyjrzeć się młodym ludziom, którzy przychodzą pierwszy raz na uniwersytet – to są prawie dzieci. Kiedy opuszczają uczelnię widzimy w nich efekty naszej pracy. Odchodzą z uczelni osoby już na tyle dojrzałe, że są w stanie zaplanować całe swoje zawodowe życie. To są te autentyczne radości, które przeżywa każdy z nas. – powiedział Zbigniew Rau.

Rektor UŁ prof. Antoni Różalski podkreślił, że kluczowe zadanie w najbliższym czasie dla pracowników UŁ, to jeszcze większa koncentracja na działaniach zmierzających do poprawy efektywności badań naukowych. Dzięki temu możliwe będzie ubieganie się przez UŁ o status uczelni badawczej w ramach zapisanej w ustawie inicjatywy doskonałości badawcze. - Będziemy kontynuowali działania w tym kierunku, stymulując wszystkich, a zwłaszcza młodszych pracowników naukowo-badawczych do składania wniosków o granty na badania naukowe i pomagając im w ich przygotowaniu, a po uzyskaniu i wykonaniu badań w ich rozliczeniu. Warto podkreślić, że tylko od stycznia do sierpnia 2017 r. naukowcy z UŁ uzyskali granty w wysokości 37 mln zł czyli dwa razy większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – powiedział prof. Antoni Różalski.

Podczas uroczystości wojewoda łódzki wręczył Srebrny Krzyż Zasługi Bożenie Matusiak. Uhonorował również Złotymi Medalami za długoletnią służbę 15 pracowników UŁ, Srebrnymi Medalami za długoletnią służbę również 15 wykładowców, a Brązowymi medalami za długoletnią służbę 46 nauczycieli akademickich. Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymało 17 osób, Złote Odznaki UŁ 47, a Medale UŁ w służbie społeczeństwu i nauce 14. Wręczono także indywidualne i zespołowe nagrody Rektora UŁ za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne oraz nagrody w XVIII edycji Konkursu na Najlepszy Podręcznik Akademicki – I nagroda zespół redakcyjny z Wydziału Prawa i Administracji, II nagroda zespół redakcyjny z Wydziału Filologicznego i III nagroda zespół redakcyjny z Wydziału Zarządzania.

Data dodania artykułu: 2017-10-17
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u