SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier Beata Szydło na uroczystościach pogrzebowych śp. kardynała Franciszka Macharskiego
Premier Beata Szydło uczestniczyła w żałobnej mszy świętej na Wawelu oraz w pochówku w Katedrze Wawelskiej śp. Kardynała Franciszka Macharskiego.

Uroczystości pogrzebowe śp. Franciszka Macharskiego rozpoczęły się w już środę (2 sierpnia) w Krakowie. W ostatnim pożegnaniu w piątek (5 sierpnia) byłego metropolity krakowskiego uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda z małżonką, posłowie, senatorowie, przedstawiciele samorządu oraz arcybiskupi i biskupi, a także tłumy wiernych.

Kardynał Franiczek Macharski – wybitny Polak i duszpasterz

Kardynał Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła. Z jego rąk, już jako papieża Jana Pawła II, w styczniu 1979 r. otrzymał sakrę biskupią, a w czerwcu tego samego roku godność kardynalską. Przez 15 lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Śp. Franciszek Macharski angażował się we wspieranie inicjatyw charytatywnych, podejmowanych na rzecz chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych matek oraz ludzi starszych. Wielokrotnie apelował o pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych, m.in. Polaków poszkodowanych w powodzi w 1997 r., osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Iranie, czy dla ofiar wojny w Rwandzie. Ponadto, kardynał Macharski przyczynił się do rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia (m.in. w 1998 r. podjął decyzję o rozbudowie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach), a jego zawołanie biskupie brzmiało „Jezu ufam Tobie”.

W 2014 r. kardynał Franciszek Macharski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był również kawalerem Orderu Uśmiechu.

Kardynał Macharski spoczął w krypcie biskupów krakowskich Katedry na Wawelu.

Data dodania artykułu: 2016-08-06
Autor artykułu: premier.gov.pl
stat4u