SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier Morawiecki odwiedził województwo śląskie
W niedzielę (8 lipca br.) Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał w województwie śląskim, odwiedzając Jasną Górę w Częstochowie, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Katowice. Premierowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Swoją wizytę premier rozpoczął od udziału we mszy świętej w ramach XXVII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę. Podczas wystąpienia podkreślił, że Jasna Góra jest symbolem ducha, nadziei, polskości i oporu przed złem. – Na przestrzeni dziejów Jasna Góra broniła nas i dawała nam pocieszenie w najtrudniejszych czasach – mówił szef rządu. Premier zaznaczył również, że rodziny są wielką wartością i fundamentem Polski. – Niech Polska i polskie rodziny będą silne, wierne, dumne, piękne, potężne i szczęśliwe – dodał na zakończenie.

Następnie Prezes Rady Ministrów udał się do Bytomia na spotkanie z ratownikami uczestniczącymi w akcji ratowniczej na kopalni "Zofiówka". – Dziękuję, że stoicie na posterunku, dziękuję też tym, których na co dzień nie widać, bo pracują w biurach. Dziękuję za waszą ofiarność, odwagę i bohaterstwo. Jestem bardzo zbudowany, że mamy tak wspaniałych ratowników – zwrócił się do zgromadzonych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego szef rządu. – W najbliższych latach ratownictwo górnicze będzie tą kluczową, absolutnie kluczową jednostką dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa życia, zdrowia, ratowania w bardzo trudnych, krytycznie trudnych warunkach – podsumował. Na chwilę przed spotkaniem z ratownikami premier Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Poległych Ratowników oraz pod figurą świętej Barbary znajdującym się na terenie Stacji.

Prezes Rady Ministrów oddał także hołd uczestnikom powstań śląskich, składając wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy Alei Korfantego w Katowicach. Podczas spotkania z mieszkańcami w katowickiej filii Miejskiego Domu Kultury Koszutka (w dzielnicy Dąb), premier Morawiecki ogłosił sfinansowanie budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie przez rząd. – Wojciech Korfanty to zasłużony bohater nie tylko dla Śląska, ale dla całej Polski – zaznaczył.

– Mało jest takich miejsc, jak województwo śląskie, gdzie etos pracy był odbudowywany, pielęgnowany i przechowywany, a etos pracy to również etos wolności, etos rodziny, tego wszystkiego, czego brakowało nam w czasach komunizmu, w czasach trzeciej Rzeczypospolitej – stwierdził Prezes Rady Ministrów.

Premier poruszył w swoim wystąpieniu również temat górnictwa, zauważając, że Polska zajmuje 3. i 4. miejsce na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. – Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej w maszynach jest elektroniki, informatyki. To jest to, o co nam chodzi. To jest to, co wychodzi tu z Gliwic, z Zabrza, z Sosnowca. Wasze firmy tworzą nowe rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie. To naprawdę znakomite osiągnięcie – zauważył premier. – Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na Górnym Śląsku – powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał także na pytania mieszkańców dotyczące m.in. rządowych programów walki ze smogiem czy pomocy niepełnosprawnym.

Data dodania artykułu: 2018-07-10
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u