SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Premier w Katowicach
Mało jest takich miejsc, jak województwo śląskie, gdzie etos pracy był odbudowywany pielęgnowany i przechowywany, a etos pracy to również etos wolności, etos rodziny, tego wszystkiego, czego brakowało nam w czasach komunizmu, w czasach trzeciej Rzeczypospolitej” – mówił szef rządu podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Katowic.

Prezes Rady Ministrów na początku spotkania odniósł się do zmian, jakie dokonywane są w Polsce, w wymiarze sprawiedliwości. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że najgłębiej jak tylko mogę, wierzę w to, że wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom niezawisłości, obiektywności i – nomen omen – również sprawiedliwości – przekonywał premier. Podkreślił, że przed PE bronił prawa do dokonywania reformy sądownictwa w Polsce, która zostanie przeprowadzona do końca. Reforma ma na celu zminimalizowanie, a w zasadzie wykluczenie haniebnych wyroków, jakie miały miejsce w poprzednich 25 latach – mówił premier.

Deklaracja polsko-izraelska Za sprawą wspólnej deklaracji polsko-izraelskiej postawiliśmy prawdę historyczną z powrotem na nogach. Dokonaliśmy zwrotu, jakiego przez ostatnie 30 lat nie było i odzyskaliśmy honor naszych ojców – podkreślił szef rządu. Jednocześnie zaznaczył, że w obliczu faktu, kiedy to Polsce zaczęto przypisywać winy zbrodniarzy z czasów II wojny światowej, podjęto działania w obronie dobrego imienia i znowelizowano ustawę o IPN.

Pokazaliśmy, jaka jest prawda historyczna, pokazaliśmy prawdę o bardzo licznych Polakach, którzy w heroiczny sposób ratowali obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zachowali się z ogromną odwagą w czasie II wojny światowej, pokazaliśmy prawdę o Polskim Państwie Podziemnym, o rządzie na uchodźstwie – mówił Prezes Rady Ministrów.

Nowy model gospodarczy Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania podkreślił, że obecnie Polska idzie dobrą drogą w kierunku odbudowy gospodarki. Przypomniał, że jeszcze półtora roku temu wielu ekonomistów ostrzegało przed podjętymi przez rząd działaniami. Mówili, że to będzie druga Grecja, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to jest droga donikąd, że w 2017 roku miała być zapaść budżetowa - tymczasem nie ma zapaści budżetowej – powiedział szef rządu.

Jak dodał, obecnie Polska ma najniższy przyrost długu publicznego, najniższy poziom bezrobocia, jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych, a w 2017 roku po raz pierwszy od 30 lat nastąpił spadek długu publicznego – wyliczał szef rządu. Dodał, że nowy model gospodarczy sprawdza się, ponieważ wielkie uszczelnienie podatków w latach 2016-2017 okazało się bardzo skuteczne w walce z mafiami VAT-owskimi i podatkowymi.

Przechodzimy przez symboliczną granicę od rynków rozwijających się do rynków rozwiniętych – zaznaczył premier.

Zwiększenie wydatków dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni to bardzo ważna, kluczowa grupa, bo przez jej pryzmat widać jak w soczewce, czy nasza polityka jest rzeczywiście polityką solidarnościową, polityką wrażliwą społecznie – stwierdził szef rządu. Jak mówił, widać to bardzo wyraźnie w liczbach, że wzrosły wydatki na osoby niepełnosprawne o 25-30%.

W dialogu doprowadziliśmy do tego, że ogromna większość środowisk senioralnych, osób niepełnosprawnych, które się do nas zwracają, przyznaje, że zrobiliśmy bardzo dużo i na naszą mapę drogową patrzą pozytywnie: na dodatek rehabilitacyjny, czy podniesienie minimalnej renty socjalnej – wymieniał Mateusz Morawiecki.

Nowoczesne górnictwo Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na Górnym Śląsku – zauważył premier. Dodał, że Polska zajmuje 3. i 4. miejsce na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej w maszynach jest elektroniki, informatyki. To jest to, o co nam chodzi. To jest to, co wychodzi tu z Gliwic, z Zabrza, z Sosnowca. Wasze firmy tworzą nowe rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie. To naprawdę znakomite osiągnięcie – stwierdził Prezes Rady Ministrów.

Jak zaznaczył, obecny rząd chce górnictwo, hutnictwo modernizować, ponieważ dzięki temu Polacy mogą zarabiać więcej.

Program antysmogowy Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że zaniedbania poprzedniego rządu PO-PSL w walce ze smogiem są olbrzymie. Nie jesteśmy w stanie rozwiązać w ciągu roku czy dwóch lat problemu smogu – powiedział.

Jednocześnie zapewnił, że nowe rozporządzenia i ustawy, m.in., o jakości paliw, pieców, kotłów do spalania oraz ogłoszony ostatnio program termomodernizacji przyczynią się do poprawy, jakości powietrza.

Data dodania artykułu: 2018-07-09
Autor artykułu: mat prasowe KPRM
stat4u