SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prezydent Andrzej Duda w Szczyrku i Buczkowicach
Prezydent RP Andrzej Duda symbolicznie otworzył 4 stycznia w Szczyrku kolej kanapową Centralnego Ośrodka Sportu kursującą na Skrzyczne - najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Prezydentowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Następnie Prezydent Duda spotkał się z nauczycielami i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk w Buczkowicach. Podczas tego spotkania mówił, że Polska powinna mieć swojego reprezentanta "w każdej z dyscyplin sportowych, także jeśli chodzi o sporty zimowe, (...) w światowej dwudziestce najlepszych sportowców". - To oczywiście kwestia kolejnych inwestycji w infrastrukturę, to kwestia wspierania, również i finansowego, szkolenia w sportach zimowych. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to wszystko zrealizować - poprzez działania ministerstwa sportu, ale także poprzez działania polskich firm, które są w stanie być sponsorami polskiego sportu i czynią to, i mam nadzieję, że to będzie się rozwijało - dodał.

Andrzej Duda zaznaczył również, że rozpoczął się rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Chciałbym, abyśmy ten rok wspaniale uczcili. Mam nadzieję, że będzie to bardzo dobry rok dla szkoły. Trwa tu budowa nowej hali gimnastycznej. Mam nadzieję, że uda się zbudować nowe trasy biegowe. Rozwoju i coraz lepszych warunków szkolenia i pracy chciałem życzyć nauczycielom, trenerom i uczniom – podkreślił Prezydent.

Do buczkowickiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego uczęszcza 82 gimnazjalistów i licealistów, którzy uprawiają skoki i biegi narciarskie, kombinację norweską oraz konkurencje alpejskie. Wśród nich jest m.in. 17-letni Tomasz Pilch, aktualny lider stawki skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, który zadebiutował dziś w konkursie Pucharu Świata w Innsbrucku.

W szkole tej uczyli się także m.in. skoczkowie Piotr Żyła, Stefan Hula, biegacze Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, dwuboiści Paweł Słowiok i Adam Cieślar, a także alpejczyk Maciej Bydliński.

Data dodania artykułu: 2018-01-05
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u