SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prezydent L. Kaczyński patronem szkoły
Nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma dobrze wychowanych, dobrze ukształtowanych ludzi, którzy są zdolni dzięki wolności, dobrobytowi, dzięki demokracji zagwarantować własnej ojczyźnie silną pomyślność - mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz do uczniów w Bujnach.

W środę szef resortu obrony wziął udział w uroczystości nadania imienia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wręczenia sztandaru szkole podstawowej w Bujnach, gm. Wola Krzysztoporska.

Zwracając się do uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych na uroczystość gości minister Macierewicz powiedział: – Szkoła nie jest pustym gmachem, w którym się tylko przekazuje suche fakty. Szkoła jest żywym organizmem, który zapadł trwale w sercu i umyśle każdego z nas. Dobra szkoła jest najważniejszym doświadczeniem życia każdego, dla was też tak będzie. Macie to wielkie szczęście, że wasza szkoła będzie nosić imię człowieka, który dosłownie, nie w przenośni, nie na papierze, dosłownie dla nas wszystkich poświęcił swoje życie. (...) – Uczennice i uczniowie tej niezwykłej szkoły, niezwykłej, bo od dzisiaj dźwigającej na swoich barkach wielką odpowiedzialność, wielką tradycję, wielkie wychowanie. Będziecie sobą świadczyli o wartościach, które z takim poświęceniem i determinacją starał się przez całe życie realizować prof. Lech Kaczyński – mówił minister.

Lech Kaczyński - profesor Lech Kaczyński – działacz niepodległościowy, Lech Kaczyński – doradca podczas strajku gdańskiego, autor setek artykułów w prasie podziemnej, twórca wielu kluczowych decyzji w czasach okupacji komunistycznej, decyzji wiodących Polskę do niepodległości. A później wiceprzewodniczący Solidarności. A także działacz państwowy i wreszcie Prezydent Rzeczpospolitej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Lech Kaczyński, którego wielką ideą i wielkim marzeniem, i wielkim dokonaniem było państwo polskie. Jak mało kto, rozumiał czym jest państwo, jak mało kto, zdawał sobie sprawę i dawał świadectwo temu, że państwo wyrasta z narodu, z ludzi. Nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma dobrze wychowanych, dobrze ukształtowanych ludzi, którzy są zdolni dzięki wolności, dobrobytowi, dzięki demokracji zagwarantować własnej ojczyźnie silną pomyślność.

Minister podkreślił, iż śp. Lech Kaczyński zawsze przypominał jakim to szczęściem jest być Polakiem, jaką to radością i dumą jest być Polakiem. Bądźcie dumni z tego patrona, bądźcie dumni z tego sztandaru, bądźcie dumni z tego, że jesteście Polakami – zaakcentował minister.

Podczas uroczystości, szef resortu obrony Antoni Macierewicz odsłonił tablicę upamiętniającą nadanie imienia szkole, a wraz z przedstawicielami władz samorządowych, odsłonił portret patrona szkoły - śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podziękowania i wyrazy wdzięczności dla społeczności szkolnej "za piękny gest pamięci o śp. bracie" skierował w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po przekazaniu szkole sztandaru oraz uroczystszym ślubowaniu, uczniowie zaprezentowali występ artystyczny obejmujący historyczne wydarzenia z życia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Rada Gminy w Woli Krzysztoporskiej 7 lutego 2017r. podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bujnach imienia „Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. Wybór patrona szkoły poprzedzony był kilkumiesięczną procedurą wyłaniania kandydatów i wyborami na terenie placówki.

Data dodania artykułu: 2017-06-22
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u