SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą na Pomorzu
Wizyta w Muzeum Stutthof oraz spotkanie z mieszkańcami powiatu nowodworskiego to najważniejsze punkty dzisiejszej wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w województwie pomorskim. Prezydentowi towarzyszył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

KL Stutthof był pierwszym niemieckim obozem, który powstał na terenie obecnej Polski. Życie straciło w nim kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Europy, w tym Polacy z terenu Wolnego Miasta Gdańska, Żydzi, Rosjanie, czy Francuzi. - Składamy hołd ofiarom i tym, którzy za wierność Ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę, Rzeczpospolita zawsze będzie o nich pamiętać – to przesłanie Prezydenta RP, które znalazło się w księdze pamiątkowej Muzeum Stutthof. Prezydent Andrzej Duda zapalił znicz przy obozowym krematorium oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w asyście Marynarki Wojennej RP. Głowie Państwa towarzyszył m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Jakub Farinade, wójt Gminy Sztutowo oraz Piotr Tarnowsk, dyrektor Muzeum Sutthof, który oprowadził Prezydenta po terenie muzeum. Na zakończenie wizyty Prezydent RP spotkał się z pracownikami Muzeum Stutthof.

Spotkanie z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego to drugi punkt wizyty Prezydenta RP Andrzeja Duda w Pomorskiem. Reformy rządowe, program 500+, obniżenie wieku emerytalnego oraz referendum ws. zmiany konstytucji to główne tematy, które poruszył Prezydent w swoim wystąpieniu. - Chcę, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich, że została stworzona według wzoru, który oni podyktowali - powiedział prezydent Andrzej Duda, apelując o udział w proponowanym referendum konsultacyjnym ws. nowej ustawy zasadniczej. - Zależy mi, abyście Państwo również włączyli się w dyskusję na temat Konstytucji, tu każdy głos jest ważny - podkreślił Prezydent. Podczas spotkania z mieszkańcami Prezydent Duda poruszył również temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. - Zdaję sobie sprawę, że inwestycja ta ma zwolenników i ma też przeciwników. Wierzę jednak w to, że będzie służyła i Rzeczypospolitej i będzie dobrze służyła tej ziemi - powiedział. Przed spotkaniem z mieszkańcami powiatu nowodworskiego Andrzej Duda spotkał się również z samorządowcami z regionu oraz wpisał się do księgi pamiątkowej.

Data dodania artykułu: 2017-06-23
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u