SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przedstawiciele ONZ wybrali – Szczyt Klimatyczny 2018 odbędzie się w Katowicach!
Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24) w grudniu 2018 roku odbędzie się w Katowicach – zapowiedzieli dziś na konferencji prasowej Jan Szyszko, Minister Środowiska oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic. Prezydent Marcin Krupa podkreślał, że to doskonała wiadomość nie tylko dla Katowic, ale także dla wszystkich mieszkańców całej powstającej ponad dwumilionowej metropolii. W opinii specjalistów najsilniejszym kontrkandydatem stolicy woj. śląskiego był Gdańsk.

Konferencja o zmianach klimatycznych w sercu Śląska to doskonała okazja, by pokazać w skali globalnej, jak wiele robimy na rzecz ochrony klimatu i jakie sukcesy na tym polu już osiągnęliśmy przez ostatnie kilkanaście lat. Udowodniliśmy, że Katowice, jako stolica metropolii mają szereg atutów, by tak dużą imprezę zorganizować. Mamy świetną infrastrukturę transportową, bazę noclegową, największe centrum konferencyjne w Polsce oraz doświadczenie w organizacji największych imprez rangi międzynarodowej – powiedział Marcin Krupa. – Katowice to unikalne miejsce na mapie Polski, które jest wzorcowym przykładem dynamicznej przemiany z regionu przemysłowego w nowoczesną metropolię. Kluczem do sukcesu jest konsekwentne realizowanie strategii opartej o takie dziedziny, jak kultura, sport, turystyka biznesowa, czy rewitalizacja obszarów zdegradowanych i tworzenie nowych terenów rekreacyjnych. Od początku wierzyłem, że mamy duże szanse, dlatego podjęliśmy to wyzwanie. Dziś pokazujemy, że „#NowoczesneKatowice" to nie tylko slogan, ale realne działania - podkreślał prezydent Marcin Krupa.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2016 roku, podczas szczytu klimatycznego w Marakeszu, została ogłoszona decyzja o przyznaniu Polsce prawa do goszczenia szczytu klimatycznego w 2018 r., a już 3 grudnia prezydent Marcin Krupa złożył ofertę Katowic jako miasta-gospodarza COP24 – bezpośrednio na ręce Jana Szyszki, Ministra Środowiska. Na początku tego roku do inicjatywy organizacji COP24 w Katowicach przyłączyli się radni Sejmiku Województwa Śląskiego podejmując uchwałę w tej sprawie.

- Popierałem kandydaturę Katowic i cieszę się, że Szczyt Klimatyczny ONZ odbędzie się właśnie tutaj. Przeszliśmy ogromną transformację nie tylko ustrojową, ale także przemysłową i technologiczną. Górny Śląsk to już nie tylko ciężki przemysł wydobywczo-hutniczy, ale jest to także część regionu, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach oraz w zawodach wysoce specjalistycznych. Trzeba również podkreślić, że i ten przemysł ciężki dostosowuje się do realiów ekologicznych .Myślę, że szczyt klimatyczny będzie okazją, by pokazać, że powstająca metropolia ma ogromny potencjał pod każdym względem, a dbanie o środowisko i czyste powietrze oraz szeroko rozumiana działalność proekologiczna będzie jednym z jej zadań - mówi Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski. Z kolei na początku kwietnia do Katowic przyjechała delegacja ONZ, by ocenić potencjał miasta i całego regionu pod kątem goszczenia szczytu klimatycznego. Delegaci podkreślali, że stolica woj. śląskiego spełnia wszystkie niezbędne wymogi dla organizacji szczytu. – Największe wrażenie na delegatach zrobiła jednak przemiana Katowic w ostatnich latach oraz walka o czyste powietrze. Jesteśmy dziś wiodącym w kraju ośrodkiem, jeśli wziąć pod uwagę skalę wysiłków przy niwelowaniu skutków wieloletniej degradacji środowiska. Dlatego chcemy aspirować do roli jednego z ponadregionalnych liderów ekoodpowiedzialności w tej części Europy – podkreślał prezydent Marcin Krupa. Jak podkreślają przedstawiciele władz Katowic organizacja szczytu w Katowicach oznacza cały szereg korzyści zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców. Przybycie tysięcy gości to wymierne zyski dla przedsiębiorców, tutejszej gastronomii, hotelarzy, taksówkarzy, firm obsługujących wydarzenia konferencyjne. Dodatkowo Katowice zyskają bezcenną, globalną promocję. Warto dodać, że w połowie maja Katowice otrzymał tytuł miasta-gospodarza Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej, co potwierdza status Katowic, jako miasta, które prężnie rozwija branżę turystyki biznesowej.

Data dodania artykułu: 2017-06-02
Autor artykułu: UM Katowicestat4u