SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przyszłość zaczyna się dziś
7 czerwca w Olsztynie rozpoczął się II Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości z udziałem znanych osobistości i ciekawych prelegentów - przedsiębiorców, samorządowców, naukowców, przedstawicieli administracji i bankowości, którzy spotkali się w Centrum Konferencyjnym UWM, aby porozmawiać o przyszłości gospodarczej. Gościem specjalnym Kongresu był Guenter Verheugen były komisarz unijny, który mówił o wyzwaniach w kontekście Unii Europejskiej i Brexitu.

W licznych panelach dyskutowano o biznesie, nauce i polityce. Rozmawiano również o potrzebie innowacyjności w gospodarce i nowych technologiach oraz ich wpływie na przyszłość naszego kraju oraz regionu. Jak się poruszać w tej dziedzinie i jaką ścieżkę rozwoju wybrać, aby produkty wytworzone na Warmii i Mazurach mogły się sprzedać na drugim kontynencie - to zagadnienia, które poruszane były w panelu poświęconym technologiom i rozwiązaniom przyszłości.

Do udziału w panelu "Praca w przyszłości czy przyszłość bez pracy" został zaproszony wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który mówił o zmianach w zarządzaniu zasobami ludzkimi w administracji, jakie nastąpiły w ostatnich dwudziestu latach. Zdaniem wojewody rozwój technologiczny, komputeryzacja i cyfryzacja urzędów nie przełożyła się w żaden sposób na zmniejszenie zatrudnienia w tym sektorze. Podał przykład reformy administracyjnej z 1998 roku, kiedy powstały urzędy marszałkowskie i powiatowe przejmując część zadań i część personelu ówczesnego urzędu wojewódzkiego. Nowe instytucje stopniowo zatrudniały coraz więcej pracowników i nie widać, żeby ten proces miał się zakończyć. Mówiąc z kolei o racjonalizowaniu wydatków budżetowych wojewody zwrócił również uwagę na potrzebę powszechnego stosowania budżetu zadaniowego. To jedyny sposób na bardziej efektywne wydawanie pieniędzy w sferze publicznej. Państwo – w myśl tej idei – powinno najpierw określać jakie cele chce osiągnąć, a potem oceniać jakie zasoby, są do tego potrzebne.

Data dodania artykułu: 2018-06-10
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u