SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pyrkon 2016: najbardziej fantastyczna impreza w Polsce już 8 kwietnia!
Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami, cosplaye, koncerty, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy - tak zapowiada się Pyrkon 2016, czyli najbardziej rozpoznawalny w Polsce festiwal fantastyki. Wydarzenie potrwa od 8 do 10 kwietnia.

Pyrkon to prawdziwy raj dla miłośników fantastyki. Festiwal podzielony jest na kilkanaście bloków tematycznych, wśród których coś dla siebie znajdą fani planszówek, komiksów, mangi i anime, gier, filmów czy literatury.

- Pyrkon to najbardziej fantastyczna impreza w Polsce poświęcona literaturze, filmom, komiksom oraz grom związanym z szeroko pojętą fantastyką. Co roku odwiedzają nas dziesiątki tysięcy ludzi - poczynając od zupełnych laików, którzy dopiero chcą poczuć fantastyczny klimat i zobaczyć, czy to w ogóle dla nich, poprzez osoby, które nie wyobrażają sobie tygodnia bez dobrego filmu lub książki o superbohaterze, a kończąc na ludziach, którzy na fantastyce się wychowali i przez lata popularyzowali ją w naszym kraju - mówi Martyna Jałoszyńska, jedna z organizatorek festiwalu.

W ciągu piętnastu dotychczasowych edycji Pyrkon stał się największą w Polsce imprezą dla fanów fantastyki. Od 2010 roku festiwal odwiedziło ponad 80 000 osób. Ilu przyciągnie tegoroczna edycja? Organizatorzy liczą na pobicie kolejnego rekordu.

- W zeszłym roku odwiedziły nas 32 tysiące fanów fantastyki - myślę, że to naprawdę imponująca liczba i wspaniały dowód na to, że fantastyka w Polsce stale się rozwija. W tym roku jesteśmy przygotowani na 40 tysięcy uczestników - dodaje Martyna Jałoszyńska.

Organizatorzy dbają o to, aby każdego roku program festiwalu spełniał oczekiwania miłośników fantastyki.

- Jednym z punktów programu będzie w tym roku P-Jam - konkurs, w trakcie którego uczestnicy w ciągu 24 godzin będą musieli stworzyć grę. Zwycięzca będzie miał możliwość odbycia miesięcznego stażu w bydgoskim oddziale Vivid Games. Uczestnicy będą także mieli okazję przetestować niewydane jeszcze gry w strefie "Testuj na Pyrkonie", wziąć udział w wymianie książek organizowanej przez portal Lubimy Czytać czy posłuchać Macieja Parowskiego, który będzie opowiadał o tym, jak wyglądała polska fantastyka przed "Fantastyką" - oznajmia Martyna Jałoszyńska.

Pyrkon to oczywiście również konkurs kostiumowy Maskarada. Przeznaczony jest dla twórców fantastycznych przebrań - zarówno cosplayerów, jak i osób projektujących z własnej wyobraźni. To miejsce, gdzie postaci znane z komiksów, książek, filmów czy gier przez moment stają się częścią rzeczywistości.

- Maskarada, czyli Wielki Konkurs Strojów, nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem uczestników. Wiele osób przez cały rok pracuje, by na Pyrkonie wziąć udział w konkursie i zaprezentować swój strój. A efekty potrafią być naprawdę imponujące! Samo wydarzenie również przygotowywane jest z ogromną starannością, zgłoszenia przyjmowane są przed festiwalem, a podczas Pyrkonu odbywają się próby występów - mówi Martyna Jałoszyńska.

Organizatorzy festiwalu dbają również o najmłodszych fanów fantastyki. Blok Dziecięcy tegorocznego Pyrkonu będzie podzielony na dwie części: Świetlicę Fantastyczną i Pyrkącik.

- Blok Dziecięcy to miejsce przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach Pyrkonu. Można będzie w nim spotkać przybyszów z Odległej Galaktyki, posłuchać niesamowitych opowieści, wziąć udział w warsztatach plastycznych i naukowych. W planie są również spotkania z pisarzami (Agnieszka Stelmaszyk, Marcin Mortka i Witold Vargas), warsztaty klocków Lego, trening z prawdziwym Spidermanem i wystawa Star Wars z figurkami Piotra Mintury. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i gier planszowych, również tych XXL! Na ciekawskich czeka także Kącik Malucha i specjalnie przygotowana strefa Cartoon Network pełna niespodzianek. Blok Dziecięcy będzie czynny w piątek od 14:30 do 18:00 oraz w sobotę i niedzielę od 9:30 do 18:00 - mówi Natalia Hemmerling, organizatorka Bloku Dziecięcego.

Festiwal fantastyki Pyrkon odbędzie się od 8 do 10 kwietnia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://pyrkon.pl/2016/

Data dodania artykułu: 2016-03-26
Autor artykułu: www.poznan.plstat4u