SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Reprezentacja Szczecina w drodze na TSR2016
Pierwsza część grantowo-bordowych żeglarzy wyruszyła do Antwerpii na inauguracyjny etap regat The Tall Ships Races 2016. Z Belgii jednostki popłyną do Lizbony w Portugalii, gdzie nastąpi wymiana szczecińskiej załogi.

Reprezentacja naszego miasta płynąć będzie na słynnym żaglowcu Fryderyk Chopin, którego portem macierzystym jest oczywiście Szczecin. Żeglarska Reprezentacja w roku 2016 liczy łącznie 96 członków, którzy wymieniać się będą po poszczególnych etapach regat. Na pokładzie są głównie osoby w wieku od 16 do 25 lat, które pozytywnie przeszły proces rekrutacyjny. Przy wyborze członków załogi brane pod uwagę były m.in. znajomość języków obcych, uzdolnienia artystyczne, stan zdrowia i otwarcie na nieznane, morskie przygody. Reprezentanci przed regatami brali udział w szeregu szkoleń i warsztatów. Ćwiczyli pracę w zespole, poznali zasady panujące na pokładzie. Załoga została zapoznana ze sprzętem asekuracyjnym i zasadami pierwszej pomocy. Nie zabrakło zadań artystycznych, które pomóc mają Reprezentacji w barwny sposób promować Szczecin i zachęcać do odwiedzenia naszego miasta w roku 2017, kiedy to finał regat wielkich żaglowców zagości w stolicy Pomorza Zachodniego. Podczas wielu godzin spędzonych na morzu reprezentanci poznają nie tylko uroki żeglarstwa, ale także – jako pełnoprawna załoga – będą uczestniczyć w wachtach nawigacyjnych, bosmańskich, kambuzowych czy też trapowych. Nie zabraknie także codziennej ciężkiej pracy na pokładzie.

Już od 12 lat żeglarska Reprezentacja rozsławia Szczecin poprzez udział w regatach The Tall Ships Races, walcząc o nagrody z jachtami i żaglowcami z całego świata. Przez te lata załogi zdobyły liczne nagrody, spośród których za najbardziej cenną uważana jest tzw. jest Friendship Trophy. Wyróżnienie to Reprezentacja Szczecina zdobyła dwa razy z rzędu. Trofeum przyznawane jest najbardziej przyjacielskiej i lubianej załodze, którą wybierają kapitanowie innych jednostek w formie głosowania w czasie trwania regat. W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a w roku kolejnym zajął trzecie miejsce umacniając swoją pozycję w czołówce największych żaglowców świata.

Tegoroczne The Tall Ships Races rozpoczynają się w Antwerpii, skąd załogi popłyną do Lizbony. Następnie jednostki obiorą kurs na Kadyks, by finalnie skierować się do ostatniego portu w A Coruni. Finał odbędzie się w dniach 11 – 14 sierpnia.

Za koordynację procesu rekrutacji i pracy Reprezentacji Szczecina podczas TSR odpowiada Centrum Żeglarskie.

Data dodania artykułu: 2016-07-12
Autor artykułu: Centrum Żeglarskie
stat4u