SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica śmierci E. Gilsona i M. A. Krąpca. Sympozjum na KUL
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się kolejne sympozjum z cyklu „Przyszłość cywilizacji zachodu”. Tematyką tegorocznej edycji była Filozofia a cywilizacje. W spotkaniu naukowym wzięli udział prelegenci z całego świata, którzy zaprezentowali referaty oraz uczestniczyli w panelach dyskusyjnych.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w wystąpieniu zauważył, że mamy obecnie do czynienia z przejawami cywilizacji śmierci. – Wszystko dlatego, że odstąpiono od filozofii klasycznej i tomizmu. Kierunek jest jeden – powrót do filozofii klasycznej. Nie ma żadnego innego, realnego instrumentu, przy pomocy którego moglibyśmy wpływać na to, jak nasza cywilizacja będzie się kształtowała, jaka będzie jej przyszłość. Zaaplikowanie tej filozofii klasycznej, dzisiaj w Europie Zachodniej, jest ogromnie trudne, co nie znaczy, że nie powinniśmy podejmować tego wyzwania – podsumował wojewoda.

Wydarzenie, poza wszechstronną dyskusją nad tytułowym zagadnieniem, upamiętniło dwóch wielkich myślicieli katolickich zasłużonych zarówno dla budowania cywilizacji prawdy, jak i cywilizacji miłości: Étienne Gilsona i Mieczysława Alberta Krąpca OP.

Podczas sympozjum Międzynarodowe Stowarzyszenie Étienne Gilsona uhonorowało medalem: Aquinas Medal for Excellence in Christian Philosophy ks. profesora Andrzeja Maryniarczyka.

Podczas sympozjum głos zabrali m.in.: prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, ks. prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk, o. dr Zdzisław Klafka, prof. dr hab. Henryk Kiereś oraz prelegenci z amerykańskich uniwersytetów.

Data dodania artykułu: 2018-06-07
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u