SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica Chrztu Polski w Białymstoku
W tym roku Białystok włącza się w ogólnopolskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Specjalne wydarzenia związane z tą rocznicą przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich, a w maju słowiańscy wojowie odwiedzą miasto w ramach VI Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na cykl spotkań poświęconych 1050 rocznicy Chrztu Polski, w placówce odbywać się będą liczne wykłady oraz warsztaty, tematyką nawiązujące do początków chrześcijaństwa.

Działania muzealne wpisują się w ogólnopolskie obchody rocznicy i trwać będą przez cały kwiecień. Przygotowany program działań obejmuje zarówno wykłady akademickie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pokaz plenerowy. Muzeum Wojska swoimi działaniami chce przybliżyć tematykę chrztu i znaczenia tego wydarzenia szerokiej gamie odbiorców.

Korzystając z wcześniejszych doświadczeń oferta muzeum dostosowana została do odbiorców w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Osoby dorosłe, poszukujące ugruntowanej, usystematyzowanej wiedzy, mogą uczestniczyć w trzech wykładach poruszających różne aspekty wprowadzenia chrześcijaństwa. Pierwszy inauguracyjny wykład 7 kwietnia o godzinie 17.00 wygłosi ksiądz dr Tadeusz Kasabuła, dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Tematem będzie „Chrzest Mieszka I w kontekście europejskim”. Drugi – 14 kwietnia o godz. 17 – przedstawi dr Piotr Guzowski. Będzie poświęcony historiograficznym mitom w kontekście rzeczywistości historycznej. Kolejny – „Chrzest Polski – decyzja polityczna czy ideowa?” – odbędzie się 21 kwietnia o godz. 17.00.

Dwa spotkania w muzeum – 16 i 23 kwietnia – zostały zaplanowane z myślą o najmłodszych. Dzieci podczas warsztatów spotkają się z rekonstruktorami i dosłownie będą mogły dotknąć historii.

Szczegółowy program obchodów rocznicy można znaleźć na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku www.mwb.com.pl.

Z kolei Galeria Sleńdzińskich przygotowała z tej okazji spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego pt. „Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce”. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18.00 w galerii przy ul. L. Waryńskiego 24a.

– Historycy są zgodni, że to wydarzenie radykalnie wpłynęło na losy polskiego państwa i narodu oraz na jego kulturę – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Dlatego chcemy, by białostoczanie także mogli wziąć udział w obchodach tej ważnej dla nas wszystkich rocznicy.

Jeszcze jedna atrakcja czeka białostoczan 27 maja. Białystok włączył się w organizację VI Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”. Impreza, która co roku odbywa się w Ogrodniczkach, w pierwszym dniu będzie poświęcona Słowianom i będzie odbywała się w Białymstoku, stanowiąc niejako wstęp do Pikniku Militarnego. Podczas pikniku wszyscy chętni będą mogli poznać zwyczaje Słowian, spróbować regionalnych dań, a także zapoznać się z techniką wyrabiania broni. Na Rynku Kościuszki odbędą się także pokazy sprzętu wojskowego. – Planowany Piknik Militarny to doskonała okazja do nauki historii poprzez zabawę, a także doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną – dodaje Rafał Rudnicki.

Data dodania artykułu: 2016-04-07
Autor artykułu: www.bialystok.pl/Katarzyna Ramotowskastat4u