SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica bitwy o Ławicę
Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział 5 stycznia w uroczystości z okazji 99. rocznicy zdobycia lotniska Ławica. Wygrana przez powstańców wielkopolskich bitwa o podpoznańską Ławicę w 1919 roku miała istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa. - Rok 2018 przynosi dwie niezwykle ważne rocznice dla Polski: stulecie odzyskania niepodległości i setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego - mówiła wicewojewoda.

Podkreśliła też, że ważną rolą tegorocznych obchodów jest zaszczepienie w świadomości wszystkich Polaków pamięci o zwycięskim i znaczącym dla historii kraju Powstaniu Wielkopolskim. 6 stycznia 1919 roku, dzięki zaplanowanej akcji powstańcy zdobyli sprzęt lotniczy i samoloty znajdujące się na lotnisku. Przechwycony sprzęt, już w polskich barwach, umożliwił akcję lotników, którzy 3 dni po bitwie na Ławicy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przed poświęconym bohaterom bitwy pomniku, który znajduje się przy starym terminalu poznańskiego lotniska Ławica przy ul. Bukowskiej.

Data dodania artykułu: 2018-01-08
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u