SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rodzina-Dom-Ojczyzna
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się inauguracja XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny przebiegających w tym roku pod hasłem „Rodzina – Dom – Ojczyzna”. Impreza organizowana jest w województwie od 1999 roku.

Składają się na nią liczne festyny, spotkania, zabawy, konkursy, szkolenia, warsztaty i wiele innych wydarzeń społecznych i kulturalnych. Ogromny wkład w to przedsięwzięcia mają samorządy lokalne i organizacje pozarządowe.

Biorący udział w uroczystej inauguracji wicewojewoda Sławomir Sadowski podkreślił znaczenie instytucji rodziny i misyjną rolę kobiety - matki. To one, w szczególnie trudnych chwilach, jakimi były czasy powstań narodowych, wojen , brały na siebie ciężar troski o rodzinę. Z kolei biskup Janusz Ostrowski zwrócił uwagę na znaczenie tej inicjatywy, która obchodzi właśnie swoje 20-lecie - Rodzina to źródło naszego życia, naszej osobowości. Cieszy fakt, że w naszym regionie ten temat jest podejmowany, są promowane wartości dotyczące relacji rodzinnych, budowania rodziny i tego wszystkiego, co rodzinę jednoczy - podkreślił bp Janusz Ostrowski.

Wykład o wartościach rodzinnych wygłosił prof. Stanisław Achremczyk. - W 1793 roku Polska zniknęła. Dlaczego w warmińskich rodzinach chłopskich przetrwała polskość? Ponieważ życie codzienne oparte było na wartościach. W prostych chatach warmińskich drogowskazem w życiu było 10 przykazań, Dekalog. Proste wskazówki, choć czasami trudne do zrealizowania. Ale to właśnie te wartości pozwoliły Polsce przetrwać.

W tym roku Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny odbywają się będą pod hasłem „Rodzina, Dom, Ojczyzna”. Potrwają do 15 czerwca, a oficjalne zakończenie odbędzie się w Bartoszycach. Mieszkańcy wielu miast i wsi Warmii i Mazur wezmą udział w ok. tysiącu wydarzeniach - konferencjach, warsztatach, wystawach, konkursach, festynach, imprezach sportowych, spektaklach teatralnych, koncertach, rajdach. Organizatorami Dni Rodziny są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przy współpracy z Radą ds. Rodziny Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Imprezę objął honorowym patronatem wojewoda Artur Chojecki.

Data dodania artykułu: 2018-05-16
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u