SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Roman Polański z nagrodą „Pod Prąd”
Roman Polański, który w szczególny sposób przyczynia się do wspierania kina i kultury niezależnej, został laureatem nagrody „Pod Prąd". Zdobywca Oscara i autor słynnego „Dziecka Rosemary" odebrał statuetkę osobiście podczas Gali otwarcia 8. edycji Festiwalu PKO OFF CAMERA. W długą podróż pod prąd wbrew modom i schematom wyruszył właśnie z Krakowa, który nazywa "swoim miastem"
Twórca „Noża w wodzie", „Matni", „Dziecka Rosemary", „Chinatown", „Tess" czy „Rzezi" wymyka się etykietom. Roman Polański nigdy nie schlebiał modom, nie dopasowywał się do otoczenia. – Do kina amerykańskiego wniósł swoje europejskie wątpliwości i niespełnienia. Do kina europejskiego — amerykański szacunek dla publiczności, dyscyplinę i profesjonalizm. Jest jednym z nielicznych twórców Starego Kontynentu, którzy godzą artyzm z komercją – podkreślali organizatorzy Festiwalu. Nagrodę reżyserowi wręczył Andrzej Seweryn.

Roman Polański na zawsze zostanie w Krakowie – jego gwiazda dołączy do Krakowskiej Alei Filmowej. Już jutro w ramach 8. edycji PKO OFF CAMERA publiczność zobaczy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Noża w wodzie" – to jeden z niewielu polskich filmów z lat sześćdziesiątych, który odniósł sukces za granicą i nie traci na aktualności.

Statuetkę przyznawaną za szczególne osiągnięcia w rozwoju kina niezależnego odbierze w tym roku również Stellan Skarsgård, aktor grający u Larsa von Triera, Miloša Formana, Stevena Spielberga czy Kennetha Branagha. Festiwal PKO OFF CAMERA potrwa w Krakowie do 10 maja.

Data dodania artykułu: 2015-05-03
Autor artykułu: źródło-www.krakow.pl
stat4u