SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rozwój gospodarczy kraju uzależniony od sprawnego transportu rzecznego
Prezentacją działań rządu w zakresie ożywienia żeglugi śródlądowej w Polsce – w tym na rzece Odrze, rozpoczęto dziś (13 września) I spotkanie robocze w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Inicjatorem spotkania m.in. z armatorami żeglugi śródlądowej jest Adrian Czubak, wojewoda opolski. W wydarzeniu tym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na czele z Dyrektorem Departamentu Żeglugi Śródlądowej Przemysławem Dacą.

Perspektywy i realne działania na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej na Odrze były tematem pierwszego spotkania ws. Odrzańskiej Drogi Wodnej, jej modernizacji i pobudzenia biznesu wokół rzeki. Miejscem prawdziwej debaty na temat kondycji krajowej żeglugi śródlądowej, a także obecnym i przyszłym działaniom na rzecz jej wzmocnienia był teren przedsiębiorstwa Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. – To miejsce z bogatą historią i doświadczeniem w zakresie transportu rzecznego. Jeszcze w latach 70. tych XX wieku uruchomiono tu port przeładunkowy na Kanale Kłodnickim, który dziś jest nieczynny. Wkrótce jednak to się zmieni – zapowiada wojewoda opolski.

Prezentacja działań rządu na rzecz ożywienia żeglugi śródlądowej w Polsce była jednym z tematów kilkugodzinnej dyskusji. Zaproszeni na spotkanie armatorzy dzielili się swoimi uwagi na temat modernizacji Odry, a także odnosili się do nowych trendów w transporcie rzecznym w Europie. Przedstawiciele ministerstwa zaproponowali armatorom, aby przesłali oni wszelkie uwagi na piśmie. – To są cenne uwagi, z którymi chcemy się dokładnie zapoznać – deklarowali.

Data dodania artykułu: 2016-09-15
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u