SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rusza rewitalizacja Parku Boguckiego w Katowicach
Pod koniec sierpnia tego roku rozpoczną się prace przy wartej ponad 6 milionów złotych kompleksowej rewitalizacji katowickiego parku Boguckiego. Działania te są częścią szerszego projektu o nazwie „zagospodarowanie przestrzeni miejskich w tym przebudowa i remont lokali wraz z zagospodarowaniem przyszłego otoczenia w dzielnicy Bogucice - Rewitalizacja Parku Boguckiego”, na który Miasto Katowice na początku tego roku pozyskało 5,04 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu z trzech powodów. Po pierwsze chcemy, by w Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym okoliczni mieszkańcy będą mogli aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny oraz aktywizować się w ramach organizowanych tu wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Po drugie park Bogucki graniczy ze strefą kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki będzie więc zielonym i nowoczesnym domknięciem strefy kultury od strony wschodniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Po trzecie kładziemy duży nacisk na rewitalizację społeczną i urbanistyczną zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Wszystko to służy nadrzędnemu celowi, jakim jest stała poprawa jakości życia katowiczan – dodaje prezydent.

Inwestycja realizowana na blisko 40 tysiącach m2 obejmie m.in. wykonanie nowych chodników, sieci kanalizacyjnej i elementów małej architektury, stojaków rowerowych, zagospodarowanie i pielęgnację zieleni, montaż nowego oświetlenia i toalety, wykonanie tablic informacyjnych i tablic pamiątkowych. - W ramach rewitalizacji parku zostanie zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw, powstaną ścieżka sensoryczna i mini-zielnik dla dzieci oraz trawiaste tarasy. Dorośli będą mogli poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu,  szachiści – pograć w plenerze, a właściciele psów wyprowadzić swoje czworonogi na specjalny wybieg.  Rozebrana zostanie istniejąca scena tzw. muszla, a w zamian w parku znajdzie się miejsce na plac pod scenę mobilną oraz widownię. Ciekawostką jest fakt, że pod ziemią powstanie zbiornik na deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania parku – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Katowiccy radni – Maciej Biskupski i Damian Stępień podkreślali, że mieszkańcy Bogucic zabiegali o realizację tej inwestycji i bez wątpienia wpłynie ona na aktywizację lokalnej społeczności poprzez swoje zróznicowane funkcjonalności.

W tym roku, w ramach inwestycji, zostaną wykonane przede wszystkim prace związane z budową wodociągu, kanalizacji i oświetlenia. Inwestycja ma zostać ukończona w lipcu przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że choć Katowice są trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to obecnie trwa kilkadziesiąt inwestycji związanych z dalszą rewitalizacją terenów zielonych – m.in. w ramach zadań z budżetu obywatelskiego czy „Akcji dzielnica”, której celem jest kompleksowa modernizacja 27 skwerów w 12 dzielnicach miasta. Dodatkowo w mieście powstaje m.in. tężnia solankowa w Ligocie, a wkrótce rozpocznie się rewitalizacja parku Olimpijczyków w Szopienicach, na który to projekt miasto pozyskało w styczniu tego roku 1,6 mln zł.

Data dodania artykułu: 2018-08-20
Autor artykułu: UM Katowice
stat4u