SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ruszył nabór wniosków na sprzęt ratowniczy dla strażaków z woj. dolnośląskiego
Następne województwo zostaje objęte wielkim ogólnopolskim programem wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziś (5 marca) ruszył nabór wniosków na sprzęt ratowniczy dla strażaków z woj. dolnośląskiego.

O wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP z tego terenu. Szczegóły naboru i formularze wniosków są do pobrania TUTAJ.

Nabór wniosków z woj. dolnośląskiego jest kolejnym etapem realizacji przyjętego harmonogramu. Co dwa tygodnie będzie ogłaszany nowy konkurs na każde kolejne województwo, według poniższego terminarza:

Śląskie – 19 marca 2018 r.

Opolskie – 3 kwietnia 2018 r.

Łódzkie – 16 kwietnia 2018 r.

Pomorskie – 7 maja 2018 r.

Kujawsko-pomorskie – 21 maja 2018 r.

Zachodniopomorskie – 11 czerwca 2018 r.

Lubelskie – 25 czerwca 2018 r.

Mazowieckie – 9 lipca 2018 r.

Warmińsko-mazurskie – 23 lipca 2018 r.

Wielkopolskie – 6 sierpnia 2018 r.

Podlaskie – 21 sierpnia 2018 r.

Lubuskie – 3 września 2018 r.

Dzięki przygotowanemu w Ministerstwie Sprawiedliwości programowi finansowanemu z Funduszu Sprawiedliwości, do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 milionów złotych.

Strażacy, niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków, zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory. To realna pomoc dla ofiar wypadków, dlatego Minister Sprawiedliwości postanowił objąć programem Ochotnicze Straże Pożarne w całej Polsce.

Sukcesem zakończył się pilotaż projektu w Małopolsce, realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z samorządami. Złożonych zostało ponad 170 wniosków o przyznanie dotacji na sprzęt dla strażaków z OSP. Minister Sprawiedliwości przekazał małopolskim jednostkom OSP sprzęt ratowniczy za 10 mln zł. Zakupiono m.in. ponad 200 defibrylatorów i 600 zestawów ratowniczych.

Kolejnymi województwami, w których ruszył już nabór wniosków dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, są woj. podkarpackie i świętokrzyskie.

Zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak, aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących. W ten sposób środki pozyskane od sprawców przestępstw służą pokrzywdzonym i ratują życie.

Data dodania artykułu: 2018-03-07
Autor artykułu: mat. prasowe MS
stat4u