SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rządowa pomoc dla rolników
Wojewoda Agata Wojtyszek była gospodarzem konferencji, gdzie przedstawiono aktualną sytuację związaną z klęską suszy oraz pomocy rządowej dla osób poszkodowanych przez tegoroczne zjawiska atmosferyczne. Podczas wydarzenia wojewoda poinformowała również o nowym Funduszu Dróg Samorządowych.

W województwie świętokrzyskim przez ostatnie tygodnie pracowało osiemdziesiąt komisji, których zadaniem była weryfikacja strat w uprawach rolników spowodowanych suszą. Komisje przygotowały 7566 protokołów, z tego blisko połowa to wnioski, gdzie straty dla rolników wynoszą ponad trzydzieści procent. Szacunkowa wartość strat wynosi ok. 80 milionów złotych.

Wnioski dotyczące strat rolnicy mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 14 września. W pierwszej kolejności pomoc skierowana będzie do rolników, których szkody wynoszą powyżej siedemdziesięciu procent. Dopłata do jednego hektara dla rolnika będzie wynosiła 1 000 złotych. W gospodarstwach, gdzie straty wynoszą od trzydziestu do siedemdziesięciu procent dopłaty wyniosą 500 złotych do jednego hektara. Rolnicy, których protokoły nie zostały jeszcze potwierdzone również mogą składać wnioski do ARiMR.

Podczas spotkania wojewoda Agata Wojtyszek poinformowała również o nowym Funduszu Dróg Samorządowych. Nabór wniosków do Funduszu prowadzony będzie przez wojewodów. W latach 2019-2028 na drogowe inwestycje rząd przeznaczy 36 miliardów złotych: Z takich naszych wyliczeń wynika, że do województwa świętokrzyskiego może wpłynąć 200 milionów złotych, aby skierować te środki na budowę dróg gminnych, powiatowych – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

W wydarzeniu uczestniczył senator Krzysztof Słoń oraz przedstawiciele kieleckiego oddziału ARiMR.

Data dodania artykułu: 2018-09-23
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u