SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rządowy plan dla wsi
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicewojewody Sławomira Sadowskiego, Marcina Kazimierczuka – zastępcy dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARMiR oraz Wiesława Domiana – przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Tematem był rządowy plan dla wsi, który jutro zaprezentuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Rozpoczynając konferencję wicewojewoda Sławomir Sadowski przypomniał, że kierunek działań nakreślił premier Mateusz Morawiecki zwracając uwagę na trzy ważne dla rolników zagadnienia – ochronę, wsparcie, rozwój. Z kolei dyrektor Marcin Kazimierczuk w swoim wystąpieniu poinformował, że zmieniają się zasady dotyczące dofinansowania do paliwa rolniczego. Powiększy się pula limitów paliwowych, za które rolnik otrzyma zwrot akcyzy. Obecnie państwo zwraca za 86 litrów za każdy hektar. Kwota ta zostanie zwiększona do 100 litrów. Jednocześnie zostanie wprowadzona nowa dopłata dla producentów zwierząt hodowlanych w wysokości zwrotu do 30 litrów za ha.

Kolejnym pomysłem jest utworzenie holdingu z krajowej branży spożywczej, którego zadaniem będzie reagowanie na rynkach hurtowych. Jak ważny jest to problem, pokazały niedawne protesty producentów owoców miękkich. Jak powiedział Marcin Kazimierczuk: „Duzi gracze ustawiają niskie ceny na skupie, a wysokie na sprzedaż owoców”. Cierpią na tym i klienci i producenci. Państwo musi mieć zatem instrumenty wpływania na ceny na rynkach hurtowych. Takim instrumentem ma być krajowa grupa spożywcza. Planuje się również wdrożenie bezpośredniego wsparcia handlu detalicznego. W tym programie rolnik będzie mógł sprzedać swoje produkty za kwotę do 40 tysięcy zł. Do tej sumy kwota nie będzie opodatkowana, powyżej – obłożona niskim, 2-procentowym podatkiem. Produkty rolnicy będą mogli sprzedawać nie tylko na rynku, ale również do gastronomii – restauracji i stołówek.

Ważną częścią konferencji były problemy związane z tegoroczną suszą. Jak podkreślił wicewojewoda, jako pierwsi w kraju powołaliśmy na Warmii i Mazurach komisje szacujące straty. Zdaniem Marcina Kazimierczuka, Regionalny Oddział ARiMR jest przygotowany do wypłaty odszkodowań. Warunkiem jest wpisanie protokołów do systemu komputerowego. Na tej podstawie ministerstwo wystąpi do Komisji Europejskiej o środki na rekompensatę za poniesione straty. W zeszłym tygodniu minister Krzysztof Ardanowski na spotkaniu w Brukseli zwrócił się o wsparcie dla polskich rolników i uzyskał poparcie ze strony 16 krajów UE.

Wiesław Domian, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, odnosząc się do spraw suszowych zwrócił uwagę, że do tej pory gospodarka wodna w Polsce była źle zarządzana. W gospodarstwach rolnych niezbędne jest racjonalne gospodarowanie wodą. Pozytywnie ocenił fakt, że rząd podjął decyzję o inwestowaniu w małą i dużą retencję. Duże znaczenie ma również budowa rolnictwa opartego na regionalizacji oraz uregulowania prawne dotyczące odnawialnych źródeł energii. Przede wszystkim rolnicy oczekują jednak od rządu partnerskiego traktowania.

Data dodania artykułu: 2018-07-25
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u