SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Samorządy otrzymały promesy
Z udziałem Dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Jarosława Orlińskiego odbyło się spotkanie z mediami, podczas którego wojewoda Artur Chojecki wręczył promesy na realizację inwestycji w ramach "Rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej".

Jak przypomniał wojewoda do dofinansowania zakwalifikowało się 27 wniosków, a 11 kolejnych zadań znalazło się na liście rezerwowej.

Wsparcie, które otrzymają powiaty i gminy z naszego województwa to blisko 30 milionów złotych. Wiem, że dla niektórych samorządów była to jedyna możliwość, aby wyremontować drogi, które są w opłakanym stanie. 80 –procentowe dofinansowanie ze strony rządu to olbrzymie wsparcie, które pomoże w zaspokojeniu tych najpilniejszych potrzeb w zakresie infrastruktury drogowej - powiedział wojewoda Artur Chojecki.

O zasięgu programu mówił natomiast Dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Jarosław Orliński, który poinformował, że na terenie całej Polski 80-procentowym wsparciem finansowym objęte zostały 433 zadania drogowe w 421 jednostkach samorządu terytorialnego. Jak wstępnie wyliczyli pracownicy resortu inwestycji i rozwoju w skali kraju oznacza to przebudowy i remonty około 500 kilometrów dróg. Jednak to nie wszystko. Do dofinansowania zakwalifikowały się również obiekty infrastruktury drogowej takie jak mosty czy wiadukty. Jedno z takich zadań będzie realizowane również na terenie naszego województwa, w gminie Jeziorany, której włodarz burmistrz Leszek Boczkowski odebrał podczas spotkania promesę z rąk wojewody. W przypadku Jezioran za rządowe pieniądze uda się polepszyć stan jednej ze strategicznych dróg w mieście, a także wyremontować przedwojenny most, który obecnie ze względów bezpieczeństwa został wyłączony z użytkowania. Wyłączenie mostu to ogromne utrudnienia w komunikacji, dlatego tak bardzo cieszymy się, że dzięki rządowym pieniądzom będziemy mogli wyremontować ten obiekt – powiedział burmistrz Jezioran.

Pomysł rządu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej chwalili również dwaj inni samorządowcy – starosta piski Andrzej Nowicki oraz wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, których wnioski również znalazły się na podstawowej liście do realizacji. Zdaniem starosty nastąpił ogromny postęp jeśli chodzi o spojrzenie na problemy samorządów w zakresie finansowania inwestycji drogowych. Jestem zaskoczony i bardzo wdzięczny za tak szybką reakcję rządu na potrzeby samorządów. Droga na odcinku Karpa- Turośl – Pisz, której remont będzie finansowany, jest strategiczna z punktu widzenia turystycznego, a więc strategiczna również w kontekście rozwoju tej części regionu – powiedział Andrzej Nowicki.

Do założeń programu odniósł się też wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, którego samorząd ma otrzymać dotację w wysokości 1 999 812, 46 zł. Jak poinformował wójt, dzięki tym pieniądzom wyremontowana zostanie droga, która do tej pory składała się z betonowych płyt i niestety w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie mogła być wyremontowana ze względu na brak środków.

Dodatkowo podczas spotkania wojewoda Artur Chojecki przekazał staroście piskiemu promesę na 664 000 zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Data dodania artykułu: 2018-06-24
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u