SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Setne urodziny Pani Weroniki z Chodkowa
We wtorek 31 lipca br. Pani Weronika Jóźwiak z Chodkowa w Gminie Bodzanów obchodziła rocznicę setnych urodzin. Na uroczystym spotkaniu z tej wyjątkowej okazji, poza bliskimi, pojawili się również oficjalni goście. W spotkaniu wzięła udział między innymi Marlena Mazurska Kierownik Delegatury MUW w Płocku oraz Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski.

Marlena Mazurska odczytała i wręczyła Jubilatce okolicznościowy list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Pani Weronika w czasie II Wojny Światowej należała do Polskiej Organizacji Zbrojnej, gdzie była łączniczką i sanitariuszką. Za wybitne zasługi w walce, rozkazem Okręgu Luneta AK z 1 stycznia 1945 r., plut. Weronice Jóźwiak pseudonim „Werka” nadano Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.

Weronika Jóźwiak urodziła troje dzieci. Jej córką była prof. Janina Jóźwiak, wybitny pracownik naukowy SGH, która za swoje liczne osiągnięcia na forum krajowym i międzynarodowym została uhonorowana wysokimi odznaczeniami: Orderem Kawalerskim Legii Honorowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. Szkole Podstawowej w Cieślach nadano imię prof. Janiny Jóźwiak.

Dostojna Jubilatka jest babcią czterech wnucząt, doczekała się też sześciu prawnucząt.

Data dodania artykułu: 2018-08-02
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u