SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sieć może być bezpieczna
O tym, że w Internecie warto zachować szczególną ostrożność, wie coraz więcej coraz młodszych olsztynian. W Multicentrum podsumowano projekt "(Nie)Bezpieczna sieć".

Edukacyjny projekt, w który zaangażowali się uczniowie dwóch olsztyńskich podstawówek miał szansę zaistnieć dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Orange. Był realizowany przy okazji Programu Bezpiecznie Tu i Tam. Jego celem było wspieranie inicjatyw związanych z bezpieczeństwem w sieci i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Chodzi o to, żeby dzieci nie bały się korzystać z Internetu - mówi Ilona Sekścińska z Multicentrum. - Szczególnie jednak uczulaliśmy na zachowanie ostrożności. Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych efektów, ale trzeba je utrwalać i mamy już pomysły na kolejne, podobne zadania.

Przy okazji projektu szóstoklasiści ze Szkół Podstawowych Nr 2 i 13 brały udział w prelekcjach oraz warsztatach graficzne, muzyczne i filmowe. Później przygotowały specjalny komiks, powstały też film i wystawa.

- Dzieci były bardzo zaangażowane - mówi opiekunka uczniów z SP13. - Dzięki temu rozwijaliśmy wykorzystywane w zasadzie na co dzień umiejętności najmłodszych.

Uczniowie olsztyńskich szkół przygotowali komiks opowiadający o dziewczynce, która w sieci korespondowała z nieznajomą osobą. Ta sugerowała jej spotkanie albo możliwość zagrania w najnowszą, ulubioną grę, jeśli tylko poda numer telefonu. Także dzięki podpowiedziom kota, dziewczynka nie zgodziła się na żadną z propozycji. Na szczęście, bowiem jej rozmówczynią tak naprawdę nie była równolatka.

- W sieci mogą na nas czekać niebezpieczeństwa - mówił jeden z uczestników projektu. - Ale jednocześnie, jeśli wiemy, jak poruszać się w Internecie i na co zwrócić szczególną uwagę, możemy uniknąć wielu zagrożeń.

Do projektu zostały zgłoszone 92 wniosku. Dofinansowanie na realizację dostały 22, wśród nich olsztyńska propozycja. W zadanie zaangażowanych było 30 uczniów dwóch olsztyńskich podstawówek.

Data dodania artykułu: 2015-12-09
Autor artykułu: UM Olsztynstat4u