SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Specjalny zespół stworzy ekspozycję Muzeum Bitwy Warszawskiej
Mam przekonanie, że Państwa udział w zespole spowoduje, że będzie to ekspozycja godna czasu i miejsca. Jestem przekonany także, że skład zespołu, ludzi kompetentnych, doświadczonych gwarantuje zrealizowanie projektu pozytywnie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

W środę minister obrony narodowej wręczył powołania członkom zespołu programowo-naukowego do spraw ekspozycji oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie. Decyzja szefa MON to kolejny element projektu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, które ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. Koncepcja zagospodarowania terenu polega na połączeniu przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkami przyszłego muzeum. Zadaniem zespołu będzie opracowanie założeń i koncepcji ekspozycji.

– Bardzo dziękuje za udział w zespole. Obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale także przygotowujemy się do 100. rocznicy Wiktorii Warszawskiej. Zależy nam na tym, żeby w Ossowie powstało muzeum poważne i funkcjonalne. Tak, żeby w pełni służyło potrzebom Muzeum Wojska Polskiego. Wykorzystajmy to miejsce. Wykorzystajmy przyszły budynek tak, aby on żył przez cały rok, a nie tylko 15 sierpnia. (…) Chciałbym, aby działalność, w tym nowym kompleksie, związana były z upowszechnianiem wiedzy na temat historii Wojska Polskiego. To jest podstawowe zadanie – mówił podczas powołania zespołu szef MON.

W skład zespołu weszli:

prof. dr hab. Jan Żaryn – historyk, senator IX kadencji, wykładowca akademicki;
prof. dr hab. Wiesław Wysocki – prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, wykładowa akademicki, historyk;
prof. dr hab. Janusz Odziemkowski – wykładowca akademicki, historyk;
dr hab. Sławomir Cenckiewicz– dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowca akademicki, historyk;
dr hab. Paweł Hut – dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, wykładowca akademicki;
Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej;
Agnieszka Glapiak – dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej;
Paweł Żurkowski – zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.

Data dodania artykułu: 2018-06-23
Autor artykułu: mat prasowe MON
stat4u