SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie Wojewody z Marszałkiem Województwa
W 25 sierpnia z inicjatywy wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, w sali im. Lecha Kaczyńskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z samorządowcami. Przypomnijmy, że rozmowa odbyła się w nawiązaniu do zaproszenia Wojewody Dariusza Drelicha, które skierował do przedstawicieli lokalnych władz podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Na spotkaniu obecni byli m.in. marszałek Mieczysław Struk, jego zastępcy Ryszard Świlski, Krzysztof Trawicki, Paweł Orłowski, przewodniczący sejmiku Jan Kleinszmidt, przewodniczący klubu PO Jacek Bendykowski, prezes Związku Gmin Pomorskich Błażej Konkol i Leszek Waszkiewicz, starosta Bytowski.

Wojewoda jednoznacznie podkreślił, że pomoc rządowa trafia do mieszkańców poprzez samorządy. Tym samym powtórzył słowa Premier Beaty Szydło oraz ministra Mariusza Błaszczaka, którzy zwrócili uwagę na opieszałość niektórych samorządów w ich działaniach. Wojewoda podczas spotkania stanowczo podkreślił, że w dużej mierze od sprawności ich działań zależy tempo wypłat pieniędzy potrzebującym mieszkańcom. Wskazał również, że są samorządy, które nadal nie radzą sobie z ciążącymi na nich zadaniami. W tym kontekście pozytywnie ocenił inicjatywy innych samorządów, które wspierają te najmniej sprawne. Dariusz Drelich wyraził swoje zaniepokojenie powolną pracą komisji szacujących szkody, które kwalifikują przyznawanie zasiłków do 6 000 zł oraz opieszałość w powoływaniu komisji do szacowania strat w rolnictwie.

Wojewoda podkreślił, że Rząd RP po raz pierwszy w historii wesprze finansowo właścicieli prywatnych lasów, nie pozostawiając ich samych w obliczu ogromnych strat. Pamiętać należy również o tym, że Rada Ministrów w ekspresowym tempie właściwymi rozporządzeniami uprościła do minimum wszelkie procedury zmierzające do odbudowy zniszczonych obiektów. Nigdy wcześniej żaden rząd nie zareagował tak szybko i skutecznie w tym zakresie.

Wydawało się, że była to rzeczowa rozmowa o tym jak rozwiązywać lokalne problemy, jednak niepokoi silnie polityczny kontekst komunikatu Urzędu Marszałkowskiego, z którym trudno się zgodzić. Mimo to, Wojewoda Pomorski chce w dalszym ciągu prowadzić dialog z samorządowcami wszystkich szczebli.

Kolejne spotkanie odbędzie się w przyszłą środę 30 sierpnia.

Data dodania artykułu: 2017-08-27
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u