SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie Wojewody z zasłużonym kombatantem
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak odwiedził mieszkającego w Zielonej Górze płk Jan Kudła – Sybiraka, żołnierza armii gen Andersa i gen Maczka, jednego z dowódców tajnej organizacji antykomunistycznej „Wolność i Niezawisłość”, żołnierza wyklętego, bohatera.

- Cieszymy się bardzo, że na terenie naszego województwa żyje człowiek, który swoim życiem dał przykład, że wolna i niepodległa ojczyzna jest wartością najwyższą. Pana całe życie, Pana życiorys jest doskonałą lekcją patriotyzmu dla tych wszystkich młodych pokoleń, które dzisiaj niejednokrotnie nie doceniają tego, że żyją w wolnej ojczyźnie – mówił Wojewoda Władysław Dajczak.

W spotkaniu, które miało miejsce w domu płk Jana Kudły, uczestniczyli również gen Stanisław Czosnek zastępca dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz płk Christopher R. Norrie dowódca amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która przybyła do Polski na początku stycznia w ramach operacji NATO Atlantic Resolve.

Podczas wizyty u płk Kudły strona amerykańska wręczyła pułkownikowi medal (COIN) w postaci gwiazdy, gdzie na każdym z siedmiu liści wytłoczony jest znak chorągwi siedmiu batalionów wchodzących w skład 3 Brygady z Fort Carson.

Rys biograficzny

Jan Kudła urodził się dnia 10 czerwca 1926 w Polskiej Woli (II RP, woj. tarnopolskie), gdzie jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. W 1940 r. wraz z rodzicami i rodzeństwem zesłany na Syberię, skąd w 1941 r. udał się do Tockoje aby jako ochotnik zgłosić się do Szkoły Junaków przy 7. Dywizji Piechoty. Służył w formacjach prowadzących działania m.in. w Iraku, południowej Afryce, Kanadzie, Szkocji. Uczestniczył w operacji desantowej aliantów w Normandii. Od 1944 do końca wojny służył w 10. Brygadzie Kawalerii, brał udział w walkach we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech. W 1946 wyjechał do Polski z korespondencją dla dowódcy organizacji antykomunistycznej "Wolność i Niezawisłość" (WiN) Lwów, po czym został mianowany dowódcą WiN-u Rejonu Wielkopolska. Został aresztowany przez UB w 1951 roku i skazany na 15 lat więzienia (karę odbywał w Sztumie, Wronkach i w Kawczu). Po pięciu latach na mocy amnestii został zwolniony. Przez pewien czas prowadził działalność w ramach Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" (NSZZ "S") i Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych (NSZZ "S" RI). Zaangażowany w działalność licznych organizacjach kombatanckich. Wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako jeden z dwóch polskich kombatantów został odznaczony najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym tj. Narodowym Orderem Legii Honorowej. Posiada również inne państwowe odznaczenia francuskie oraz brytyjskie.

Data dodania artykułu: 2017-02-09
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u