SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie poświęcone twórczości Wojciecha Bąka
W Jeżyckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Ostrowian poświęcone twórczości Wojciecha Bąka - poety związanego z Ostrowem Wielkopolskim. Gościem spotkania była wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Wojciech Bąk urodził się w kwietniu 1907 roku w Ostrowie. Studiował filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Poznańskim. Zadebiutował tomikiem „Brzemię niebieskie”, nagrodzonym przez „Wiadomości Literackie”. W roku 1935 wyróżniony został Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Był nauczycielem, pracował między innymi w Liceum św. Marii Magdaleny. Publikował też w „Skamandrze” i „Wiadomościach Literackich”.

W czasie II wojny światowej wywieziony został na roboty przymusowe do Niemiec. W latach 1945-47 redagował „Życie Literackie”. Był prezesem oddziału poznańskiego Związku Literatów Polskich. Otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Poznania i Nagrodę Episkopatu Polski.

Przyznawana jest także Nagroda Poetycka im. Wojciecha Bąka. Jego imię nosi też Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Struna Orficka” organizowany przez Ostrowskie Centrum Kultury.

Wojciech Bąk zmarł w Poznaniu w 1961 roku. Pochowany został na cmentarzu przy ulicy Lutyckiej, obecnie jego grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Data dodania artykułu: 2016-12-01
Autor artykułu: Wielkopolski UW/Anna Czuchra
stat4u