SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich z Mzurowa i Sokolnik
II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka podejmował 15 września przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Mzurowa i Sokolnik z gminy Niegowa w powiecie myszkowskim.

Panie przekazały w darze wojewodzie śląskiemu wieńce dożynkowe z tegorocznych powiatowych dożynek. Mzurowianki uplotły wieniec w kształcie korony zwieńczonej krzyżem, kobiety z Sokolnik zrobiły wieniec w formie studni z kołowrotem i czerpakiem do wody, ozdobiony napisem „Panie, daj żywej wody”. Wieńce te można podziwiać w holu wejściowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wicewojewoda Mariusz Trepka w podziękowaniu za piękne wieńce podarował przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich czerwone korale, które odtąd będą nosić jako dopełnienie swych ludowych strojów. Na zakończenie spotkania delegacje z Mzurowa i Sokolnik zwiedziły w towarzystwie wicewojewody Mariusza Trepki reprezentacyjne sale Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę działalności Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Pierwsza samorządna organizacja kobieca nosiła nazwę „Towarzystwo Gospodyń” i powstała w marcu 1866 r. w Piasecznie na Pomorzu Gdańskim. Dopiero w 1918 r. organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę „Koło Gospodyń Wiejskich”. Ta dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca, działająca głównie na terenach wiejskich, jest jedną form społeczno-zawodowych organizacji rolników.

Koła gospodyń wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność koncentruje się na pięciu aspektach: pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru. Dzisiejsze organizacje kobiet aktywnie uczestniczą w życiu społecznym swego regionu. Pielęgnują tradycję i jednocześnie budują nowy obraz aktywnego społeczeństwa, sięgając po środki finansowe z UE na realizację planów i zamierzeń w swoich małych ojczyznach.

Data dodania artykułu: 2016-09-19
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u