SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Straż Graniczna i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów
Likwidacja fabryki papierosów, zabezpieczenie ponad 4,6 mln sztuk papierosów oraz niemal 400 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy to efekt wspólnej akcji funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego i Śląskiego OSG i policjantów z CBŚP. Wartość towaru oszacowano na ok. 3,5 mln złotych. Do sprawy zatrzymano czterech obywateli Serbii i dwóch Polaków. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu.

Na terenie jednej z miejscowości gminy Lwówek (powiat nowotomyski) funkcjonariusze z Nadodrzańskiego i Śląskiego OSG oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Opolu wykryli w budynku gospodarczym nielegalną linię produkcyjną do wyrobu papierosów. Profesjonalna linia składała się z maszyn i urządzeń do foliowania. W pomieszczeniu znajdowały się także gotowe wydruki poligraficzne oraz inne półprodukty ze znakami znanych marek tytoniowych do produkcji papierosów.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4,6 mln sztuk papierosów i niemal 400 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Wartość towaru oszacowano na ok. 3,5 mln złotych. Zabezpieczone urządzenia do produkcji i pakowania warte są ponad 1,3 mln zł. Podczas działań 24 kwietnia br. funkcjonariusze zatrzymali sześciu mężczyzn w wieku od 35 do 60 lat, w tym na gorącym uczynku czterech obywateli Serbii. Ze względu na dobro śledztwa wcześniej nie podawano szczegółów dot. przebiegu sprawy. Zatrzymani cudzoziemcy usłyszeli w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Tomyślu zarzuty dotyczące produkcji podrobionych papierosów, a także przestępstw skarbowych. Natomiast dwóch obywateli Polski usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych. Wobec zatrzymanych obywateli Serbii zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, natomiast wobec dwóch Polaków - środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu.

Data dodania artykułu: 2018-05-08
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u