SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Studenci Politechniki zaprojektują Mieszkania Plus. Rusza konkurs!
Aktywne włączenie się uczelni w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 29 czerwca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że poprzez kształtowanie zapotrzebowania na innowacyjne produkty i zapewnianie precyzyjnie zaprojektowanych impulsów prorozwojowych program Mieszkanie Plus może nie tylko osiągnąć swój podstawowy cel – czyli budowę dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin – ale też przełamywać bariery technologiczne w całej gospodarce.

Dzięki technologiom mieszkania dostępne dla słabiej uposażonych – Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu – podkreślił Jarosław Gowin. – Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych – do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin – dodał.

Budownictwo dostępne – pomoc dla rodzin Prace w konkursie będą rozwinięciem jednego z wątków przewodnich. Dotyczą one m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

– Inicjatywa budownictwa dostępnego wpisuje się w politykę społeczną państwa, której głównym zadaniem jest przecież pomoc skierowana do polskich rodzin – zaakcentował prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. – Ogłoszony konkurs stanowi również część misji odpowiedzialności społecznej realizowanej przez naszą uczelnię.

Głos studentów – nie tylko architektury Konkurs ma charakter ideowy. Do udziału w nim zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Ze względu na charakter zadania konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, lecz jest otwarty na uczestników innych kierunków.

– Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką – stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. – W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego, lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu tego roku otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

Pozyskiwanie z rynku nowatorskich pomysłów – Mieszkania projektowane w nowych technologiach to wielkie wyzwanie dla projektujących – powiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Dlatego w ramach programu Mieszkanie Plus zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną debatę nt. wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Konkurs dla studentów jest elementem naszej strategii pozyskiwania z rynku nowatorskich pomysłów dla naszych projektów.

Wszystkie tematy przewodnie konkursu dla studentów będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań. Szczegóły dostępne na www.bgkn.pl.

Data dodania artykułu: 2017-07-03
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u